Nie warto spać zbyt długo. Oto co wtedy dzieje się z Twoim ciałem!

Zdrowie Data publikacji: 04 marca 2018

Sen jest nieodłącznym elementem naszego życia. Czy wiesz, że średnio człowiek przesypia w ciągu całego życia aż 20 lat? Na pewno znacie powiedzenie „co za dożo, to nie zdrowo”. Odnosi się ono do wielu aspektów naszej egzystencji, a jak się okazuje, pasuje również do tego jak długo śpimy.

Czy można spać za długo? Oczywiście, że tak. To ile snu potrzebuje nasz organizm wyznacza nasz wiek. Najwięcej snu potrzebujemy gdy się rozwijamy, a z upływem lat ilość snu potrzebnego na dobę spada.

Oczywiście to, że kładziemy się i wstajemy o określonej godzinie by przespać 7 godzin w ciągu nocy nie oznacza, że jesteśmy wyspani. Jednak to już są problemy z jakością snu, nad którymi powinniśmy popracować. Próby nadrobienia tego niewyspania przez większą ilość snu, jak się okazuje, mogą nam jedynie zaszkodzić.

Po co w ogóle śpimy?

Na początku napisaliśmy, że średnio przesypiamy 20 lat życia. Na pewno wiele z Was wyobraziło sobie co można by zrobić z tym czasem i uznała go za stracony. Nie do końca tak jest bo sen nam jest potrzebny tak samo jak tlen. Sen wzmacnia nasz organizm. W czasie snu regenerują się nasze organy, zachodzi szereg reakcji, które są niezbędna dla naszego organizmu. Gdy my śpimy nasze ciało cały czas pracuje i to całkiem ciężko. Zaburzenia snu powodują wiele negatywnych skutków i mogą całkowicie zrujnować nasze zdrowie.

Co się dzieje gdy śpimy zbyt długo?

Gdy śpimy odpowiednią ilość godzin w ciągu doby wszystko jest dobrze. Gdy nie dosypiamy zaczynają się problemy ze zdrowiem, ale gdy śpimy zbyt długo również mogą się one pojawić. Oto kilka problemów, które mogą spotkać osoby, które śpią za długo.

  1. Cukrzyca – badania wskazują, że zarówno zbyt mała jak i zbyt duża ilość snu mogą wpływać na rozwój cukrzycy.
  2. Otyłość – osoby, które mało śpią narażone są na otyłość, ale te które śpią więcej są aż o 21% bardziej narażone na jej wystąpienie. Wystarczy spać 9-10 godzin w ciągu doby.
  3. Stany zapalne – gdy śpimy za dużo nasz organizm może produkować zbyt wiele kortyzolu, a to może przełożyć się na stany zapalne.
  4. Bóle kręgosłupa – zbyt długie leżenie nie jest dobre dla kręgosłupa. Długi sen może je powodować.
  5. Bóle głowy – zdarza się Wam tak, że gdy śpicie zbyt długo boli Was głowa? Ja często tak mam.
  6. Depresja – osoby sypiające za dużo o 15% częściej zapadają na problemy z depresją
  7. Choroby serca – przebadano 72 tysiące kobiet, które spały od 9 do 11 godzin dziennie i wykazano, że są one o 38% bardziej narażone na choroby serca

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły