Opadają Ci powieki? Sprawdź, to może być przyczyną

Zdrowie Data publikacji: 10 maja 2024

Opadanie powiek kojarzy się przede wszystkim z naturalnym procesem starzenia. Niestety ten defekt kosmetyczny może wystąpić u osób w każdym wieku. W skrajnych przypadkach dochodzi do ograniczenia pola widzenia i konieczne jest poddanie się zabiegowi operacyjnemu, w celu zlikwidowania problemu. Jakie są najczęstsze przyczyny tej przypadłości?

Najczęstsze przyczyny opadania powiek

Opadanie powiek bardzo często utożsamiane jest z defektem kosmetycznym, ale może niestety sygnalizować wiele schorzeń i dolegliwości. Jednym z podstawowych jest osłabienie lub uszkodzenie mięśni podnoszących powiekę. Może do tego dojść z wielu przyczyn:

  • w wyniku choroby autoimmunologicznej,
  • ze względu na drastyczny spadek kolagenu,
  • intensywne rozciągnięcie włókien.

Opadanie powiek może mieć podłoże genetyczne lub nabyte. W drugim przypadku wystąpić może jako odpowiedź na poważną chorobę, ale najczęściej pojawia się w wyniku naturalnego procesu starzenia skóry. Może być również efektem urazów albo wynikiem problemów z napięciem mięśniowym czy przebytą infekcją skórną w okolicach oka.

Kondycja powiek ulega pogorszeniu również ze względu na zmiany hormonalne albo jako odpowiedź na zmęczenie narządu wzroku. Wielogodzinne korzystanie z komputera czy innych urządzeń cyfrowych mogą wywołać tymczasowy problem z opadaniem powieki. Warto zwrócić na to uwagę.

Przyczyny neurologiczne opadania powieki

Niektóre przypadłości neurologiczne mogą spowodować opadanie powieki. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi w wyniku:

  • uszkodzenia nerwu okoruchowego – opadaniu powieki towarzyszy również rozszerzenie źrenicy oraz zez rozbieżny. Są to symptomy wywołane przez udar mózgu, tętniaka lub guza;
  • miastenii – jest to schorzenie autoimmunologiczne, które prowadzi do zaburzeń przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Dolegliwości intensyfikują się w wyniku zmęczenia i towarzyszą im problemy z mową, połykaniem, podwójnym widzeniem oraz osłabieniem siły mięśni szkieletowych;
  • zespołu Hornera – zmiany występują we włóknach współczulnych. Tak samo jak w przypadku uszkodzenia nerwu okoruchowego, dolegliwości mogą dotyczyć również poszerzenia źrenic;
  • miopatii – jest to wrodzona choroba mięśniowa, a opadaniu powieki towarzyszą także inne objawy neurologiczne.

Opadająca powieka z czasem zaczyna utrudniać prawidłowe widzenie, dlatego bardzo istotne jest zdiagnozowanie przyczyny i rozwiązanie problemu. Należy w pierwszej kolejności skonsultować się z okulistą i zaplanować leczenie.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły