23 grudnia 2020

Zobacz dlaczego powinnaś schować jajka do słoika z wodą!

Jajka najczęściej przechowujemy na półce w drzwiczkach lodówki. Nie jest to jednak zbyt dobry sposób na ich przechowywanie. Przez ich otwieranie temperatura na drzwiczkach ciągle się zmienia. To sprawia, że skraca się czas świeżości jajek.

Przechowywanie jajek w słoiku

Jak twierdzi takprosto.cc przechowywanie jajek w słoiku jest dużo lepszym ludowym sposobem. Potrzebujemy do tego oczywiście dużego słoja, ale najpierw musimy sprawdzić świeżość jajek, które do niego włożymy. Pisaliśmy o sposobie na sprawdzenie jajek, do którego potrzebujemy szklani z wodą.

Po włożeniu jajka do szklanki z wodą musi ono opaść na dno. Wtedy jest świeże. Jeśli zacznie wypływać na zewnątrz oznacza to, że nie jest już zbyt świeże i na pewno nie będziemy mogli go już długo przechowywać.

Jajka, które włożymy do słoika muszą być następnie osuszone oraz sprawdzone pod względem integralności skorupki. Nie może ona być po prostu stłuczona.

Teraz jajka możemy włożyć do dużego słoja. Robimy to delikatnie, aby ich nie potłuc. Następnie przygotowujemy zaprawę wapienną. Potrzebujemy 6 łyżek wapnia na 10 litrów wody. Zalewamy taką zaprawą jajka, aż znajdą się pod wodą. Następnie zakręcamy słoiki i gotowe.

W ten sposób jajka można przechowywać nawet do wiosny i dłużej. Przypomnijmy, że mamy grudzień na moment pisania tego artykułu. Roztwór wapnia zatyka pory jajek, a dzięki temu zapobiega wnikaniu bakterii i psuciu się jajek.