Jak sprawdzić czy woda w kranie jest dobra do picia. PROSTY TEST!

Kuchnia Data publikacji: 04 marca 2018

Zastanawiasz się czy woda w Twoim kranie jest dobra do picia i czy warto wydawać pieniądze na wodę butelkowaną? Możesz to sprawdzić w bardzo prosty sposób.

Jak sprawdzić jakość wody w kranie

Mamy w zasadzie dwa łatwo dostępne sposoby na sprawdzenie jakości wody w naszym kranie. Jeden możemy zrobić samodzielnie w naszym domu.

Test wody z kranu

Najłatwiejszy ze sposobów to po prostu kupienie testu jakości wody, który kosztuje ok. 30 zł. Znajdziecie go w większości sklepów budowlanych. Jego wykonanie jest bardzo proste. Paseczki wystarczy zanurzyć w wodzie i odczekać minutę lub nawet kilka sekund. Wszystko zależy od danego testu.

Po tym czasie dowiemy się jaką mamy twardość wody w kranie, jakie posiada pH i ile zawiera chloru. To dla nas cenna informacja, która nie tylko powie nam czy woda jest dobra do picia. Powie nam również czy musimy dodatkowo zadbać o sprzęty domowe, które pobierają wodę np. pralka czy zmywarka. Twarda woda może bardzo mocno skrócić ich żywotność.

Pamiętajmy o tym, że woda powinna mieć od 15 do 25 stopni Celsjusza. Przed wykonaniem testu zawsze zapoznaj się z informacjami zawartymi w ulotce.

Badanie w Sanepidzie

Przygotuj sterylny pojemnik – może być jałowy pojemnik do próbek moczu. Napełnij go wodą i zanieś do sanepidu. Niestety za test musisz zapłacić, a ceny są bardzo różne w zależności od miejscowości. Zależy od również od ilości parametrów, które chcemy zbadać. Łącznie możemy sprawdzić 12 parametrów wody: mętność, barwę, twardość, zapach, utlenialność, odczyn, amoniak, azotyny, azotany, chlorki, żelazo i mangan. Koszt takiego badania w moim województwie to ok. 200 zł.

Mity na temat wody z kranu

MIT – Woda w kranie nie posiada minerałó

Oczywiście, że je posiada. Czasami nawet więcej niż woda źródlana z butelki. Znajdziemy w niej wapń czy magnez. Kamień, który osadza się w czajniku to również cenny minerał. Oczywiście nie powinno go być za dużo. W tym celu wykonujemy właśnie badanie wody.

MIT – Przegotowana woda jest lepsza

To nie prawda, gotowanie wody wytrąca z niej minerały. Gdy chcesz pić wodę z kranu i specjalnie ją przegotowujesz i odlewasz to lepiej teg nie robić.

MIT – Woda płynie siecią, do której każdy może coś dosypać

To nie prawda. Ciśnienie w sieci miejskiej jest tak duże, że nie ma możliwości aby cokolwiek do niej dosypać. Do tego znajduje się ona głęboko pod ziemią.

 

Podobne artykuły