Zobacz co kolor paznokci może powiedzieć o Twoim zdrowiu

Zdrowie Data publikacji: 08 listopada 2018

Wiele problemów zdrowotnych można rozpoznać po tym jak wyglądają nasze paznokcie. Przykładowo kruche i postrzępione paznokcie to często problem związany z niedoczynnością tarczycy lub braki witamin. Nawet zbyt częste stosowania zmywacza do paznokci może spowodować taki efekt. Gdy na paznokciach pojawią się pionowe grzbiety, jest to zwykłym objawem starzenia się, a w przypadku poziomych grzbietów jest to zazwyczaj związane z jego fizycznym urazem. My dzisiaj zajmiemy się jednak jego kolorem i tym co może on oznaczać. Zobaczcie sami.

Żółty paznokieć

Co oznacza żółty paznokieć? Najczęściej jest to związane po prostu z grzybicą paznokci. Może to również oznaczać problemy z płucami. Jednak zazwyczaj jest to po prostu efekt infekcji grzybiczej. Z grzybicą paznokci można poradzić sobie samodzielnie. Możesz wykorzystać do tego olejek z drzewa herbacianego, który ma właściwości grzybobójcze. Jedyne co trzeba robić to kilka razy dziennie wmasowywać parę kropli olejku w powierzchnię paznokcia.

Białe paznokcie z różowym końcem

Białe paznokcie z różowymi końcówkami mogą być oznaką niewydolności serca, dlatego nie warto lekceważyć takiego objawu. Może to również oznaczać niewydolność nerek, cukrzycę oraz problemy z wątrobą. Objaw ten pojawia się również u osób w podeszłym wieku.

Blady paznokieć

Bardzo blade paznokcie mogą oznaczać niedobór składników odżywczych lub problemy z krążeniem, które uniemożliwiają dotarcie odpowiedniej ilości krwi do palców.

Ciemnoczerwone paznokcie

Ciemnoczerwone paznokcie mogą wskazywać na chorobę serca. Gdy zaczerwienienie rozciąga się na boki paznokci i skórek, może to być objawem choroby autoimmunologicznej, która nazywa się toczniem.

Niebieskawe lub fioletowe paznokcie

Niebieskie lub fioletowe paznokcie to częsty objaw zbyt małej ilości tlenu. Wiele przyczyn może leżeć u podnóża tego problemu. Może to być problem z sercem czy płucami. Warto to wtedy dobrze sprawdzić i skonsultować z lekarzem.

Brązowy paznokieć

Jeśli paznokcie brązowieją, może to być spowodowane chorobą tarczycy lub problemami żywieniowymi.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły