Zauważyłaś na swoim policzku takie przebarwienie? Zobacz co to!

Zdrowie Data publikacji: 11 czerwca 2019

Jeśli pewnego dnia w lustrze zobaczysz przebarwienie na policzku i skóra w pewnym miejscu będzie ciemniejsza, a jej kształt nieregularny to prawdopodobnie masz do czynienia z melanodermią, która nazywana jest też ostudą.

Czym jest melanodermia

Szarobrązowe plamy na twarze pojawiają się w większości przypadków na policzkach, ale też na nosie czy czole. Również zdarzają się nad górną wargą. Jest to związane z nadmierną ekspozycją na słońce. Nie jest to stan niebezpieczny dla naszego zdrowia, ale na pewno jest to duży problem natury estetycznej. Co ciekawe, dużo częściej chorują na nią kobiety niż mężczyźni. Zapobieganie melanodermii polega głównie na ochronie przeciwsłonecznej. Dlatego jeśli stosujesz filtry przeciwsłoneczne to ryzyko jest małe.

Grupa ryzyka

  • kobiety w ciąży
  • kobiety po menopauzie
  • kobiety z zaburzeniami miesiączkowania
  • kobiety stosujące doustne leki antykoncepcyjne
  • kobiety z przewlekłymi chorobami wątroby
  • nadmierna ekspozycja na promienie UV

Leczenie melanodermii

Jeśli pojawi się taki problem nie sięgaj po domowe sposoby. Ich skuteczność może być znikoma. Lepiej udać się do dermatologa, który przepisze lek stosowany miejscowo. Jeśli on nie pomoże stosuje się też zabiegi takie jak peeling chemiczny, mikdrodermabrazja i dermabrazja.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły