Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021 – kiedy przestawić zegarki?

Porady Data publikacji: 18 października 2021 / Aktualizacja: 2023-08-17

Od wielu lat mówi się o tym, że Unia Europejska ma ujednolicić czas zimowy i letni. Prace nad tym trwają, aczkolwiek tego roku przyjdzie nam jeszcze raz przestawić swoje zegarki na czas zimowy. Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2021 roku nastąpi już wkrótce.

Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021

Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi już nie długo, bo w nocy z 30 na 31 października. Dlatego warto o tym pamiętać i jeszcze przed snem przestawić zegarki, które nie potrafią zrobić tego samodzielnie. Nowoczesne czasomierze posiadają wbudowane opcje czasu letniego i zimowego. Zegarki w telefonach komórkowych, komputerach czy innych urządzeniach elektronicznych przestawiają się samodzielnie. Również wiele zegarków, które nosimy na ręce potrafią to zrobić.

Jeśli jednak polegamy na tradycyjnym budziku, który takich możliwości nie posiada, wtedy warto pamiętać i przed snem zmienić godzinę, jeśli rano chcemy wstać o właściwego godzinie nowego zimowego czasu.

Zmiana czasu z letniego na zimowy – na którą godzinę zmieniamy czas?

Podczas zmiany czasu z letniego na zimowy przestawiamy zegarki do tyłu. Z godziny 3:00 w nocy na godzinę 2:00. Dzięki temu mamy godzinę więcej snu. Przestawienie zegarków do tyłu podczas zmiany czasu z letniego na zimowy sprawia również, że raczej trudno będzie nam zaspać. Bo gdy budzik obudzi nas rano o godzinie 8:00, tak naprawdę według nowego czasu będzie godzina 7:00. Zyskujemy więc dodatkową godzinę na przygotowanie się do pracy lub szkoły.

Podobne artykuły