Złapał Cię katar? Sprawdź skuteczne domowe sposoby na walkę z katarem!

Zdrowie Data publikacji: 05 października 2017

Problem z katarem? Zobacz sprawdzone domowe sposoby na katar. Dzięki temu szybko uporasz się z problemem kataru, który jest bardzo częstym problemem o tej porze roku. Jesień i zimna sprzyjają licznym przeziębieniom dlatego oprócz walki z objawami bardzo ważne jest również zapobieganie. Zobaczcie jak wzmocnić swoją odporność.

Jak leczyć katar w domu

1. Płukanie

W aptekach możemy kupić wodę morską, ale również dobrze sprawdzi się też zwykła woda utleniona jeśli taką akurat macie. Dzięki przepłukaniu przewodów nosowych możemy zmniejszyć ilość wydzieliny, która znajduje się w nosie co zdecydowanie poprawi jego drożność i ułatwi oddychanie.

Możemy również przygotować swój domowy środek do płukania zatok. Jest bardzo prosty i tani w przygotowaniu.

Czego będziemy potrzebować?

  • butelka z dzióbkiem po napoju
  • 0,5l przegotowanej ostudzonej wody
  • łyżeczka soli morskiej

Sól musimy rozpuścić w wodzie, całkowicie. Roztwór przelewamy do butelki z dzióbkiem po wodzie mineralnej. Nachylamy się nad zlewem i głowę lekko obracamy w kierunku przeciwnym do otworu nosowego, który będziemy płukać.

Włóż dzióbek butelki do nosa i lekko ściskamy butelkę tak by popłynęła z niej woda. Butelki niekapki tutaj się nie sprawdzą. Najlepiej też aby była pełna. W tym czasie oddychamy ustami. Będziemy czuli jak płyn spływa nam do ust, ale powinien wypływać drugą dziurką. Nie połykamy go tylko wypluwamy. Jeśli chcecie zobaczyć instrukcję wideo zapraszamy tutaj.

2. Inhalacja

Bardzo dobrym sposobem na katar jest inhalacja solą morską. Jeśli macie specjalny inhalator wystarczy kupić kapsułki soli morskiej, które kosztują grosze. Mają ok. 5ml, to w zupełności wystarcza na jedną inhalację. Dodatkowo taka kuracja pomaga łagodzić też stany zapalne i przyśpiesza zdrowienie.

fot. ceneo.pl 

Ja akurat posiadam ten inhalator. Mogę go polecić. Posiada w komplecie maseczki zarówno dla dziecka jak i dorosłego. Cały zbiorniczek jak i rurki można łatwo rozebrać i umyć po skończeniu inhalacji. Nie chcemy przecież aby rozwijały się tam bakterie.

3. Domowa maść na katar

Maść ta przyda się głównie na noc. Możemy posmarować nią klatkę piersiową aby było nam łatwiej zasnąć. Pamiętaj jednak, że maść ta przeznaczona jest jedynie dla osób dorosłych. Jej przygotowanie jest bardzo proste, wystarczy wymieszać ze sobą niżej podane składniki i przełożyć do pudełka np. po kremie.

Składniki

  • 2 łyżki wosku pszczelego
  • 50ml oliwy z oliwek
  • 20 kropli olejku eukaliptusowego
  • 10 kropli olejku goździkowego
  • 20 kropli olejku z mięty pieprzowej

4. Herbata z kurkumą

W tym sposobie wykonamy herbatkę, która ułatwi usuwanie wydzieliny i tym samym ułatwi nam oddychanie poprawiając drożność dróg oddechowych. Będziemy potrzebować zielonej herbaty oraz przyprawy kurkumy. Herbatę zaparz jak zwykle, a następnie dodaj 1/2 łyżeczki kurkumy i wypij napój gdy jest jeszcze gorący.

5. Herbatka z miodem i cytryną

Bardzo prosta herbata, która również ułatwia udrożnienie dróg oddechowych, a do tego działa pobudzająco na nasz układ immunologiczny i pomaga skuteczniej radzić sobie z problemem. Zaparz sobie zieloną herbatę, a następnie gdy ostygnie dodaj łyżeczkę miodu i sok z połówki cytryny. Pijemy chłodną aby nie zniszczyć zalet soku z cytryny i miodu.

6. Zadbaj o wilgotność powietrza

Jeśli masz nieżyt nosa to bardzo ważne jest to by zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu by nie wysuszać śluzówki i ułatwić wydzielinie opuszczanie naszych dróg oddechowych. Jeśli masz w domu nawilżacz powietrza to sprawa będzie dużo łatwiejsza. Wystarczy ustawić go na ok. 60% wilgotności powietrza i pozwolić mu działać.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły