Zielony czosnek w ogórkach kiszonych – czy można je jeść?

Kuchnia Data publikacji: 31 sierpnia 2022

Robiąc ogórki kiszone możemy natrafić na wiele ciekawych sytuacji. Pisaliśmy już o wodzie w ogórkach kiszonych, która robi się rdzawa. Nie wpływa ona na ich smak i można dalej je konsumować. Co w przypadku czosnku, który zrobi się zielony? Czy takie ogórki nadają się dalej do konsumpcji?

Zielony czosnek w ogórkach kiszonych

Ogórki kiszone to smaczna i zdrowa przekąska. Latem, gdy mamy do dyspozycji świeże ogórki gruntowe, przygotowujemy weki na zimę. Tradycyjnie do ogórków kiszonych dodajemy chrzan, koper, gorczycę i oczywiście czosnek.

Może przytrafić się tak, że czosnek w ogórkach kiszonych zzielenieje. Zwykle jest biały, dlatego budzi to nasze wątpliwości co do tego, czy takie ogórki nadają się do jedzenia. Zmiana koloru na zielony może sugerować nam, że czosnek się zepsuł, a przy okazji niejadalna staje się wówczas sama zalewa i ogórki, które w niej się znajdują.

Jest to jednak naturalnym zjawiskiem. Enzymy zawarte w czosnku i uwalniane podczas jego krojenia i obierania w styczności z kwasem mlekowym powstałym podczas fermentacji ogórków, mogą zmienić kolor czosnku. Zmiana koloru nie sprawia jednak, że jest on niejadalny.

Oczywiście inaczej będzie w przypadku, gdy po otwarciu ogórków zauważymy pleśń. Ta już jest sama w sobie symbolem zepsucia i takie ogórki nie nadają się do jedzenia. Dodatkowo zepsute ogórki kiszone będą bardzo miękkie, wręcz rozpadające się w dłoniach. Mają również nieprzyjemny zapach. Dlatego dość łatwo jest stwierdzić, że słoik z ogórkami kiszonymi zepsuł się i nadaje się już tylko do wyrzucenia.

Przepis na babcine ogórki kiszone

Składniki

  • ogórki gruntowe
  • korzeń chrzanu
  • czosnek
  • koper
  • liście wiśni
  • sól
  • woda

Przygotowanie

  1. Zaczynamy od umycia ogórków i namoczenia ich w zimnej wodzie.
  2. W tym czasie robimy zalewę. Na litr wrzątku dajemy 2 płaskie łyżki soli. Mieszamy, aż się rozpuści.
  3. Słoiki i pokrywki wyparzamy. Następnie układamy chrzan, koper, czosnek, liście wiśni i na to ciasno ogórki.
  4. Zalewamy gorącą solanką. Zakręcamy słoje i odstawiamy.

Podobne artykuły