Woda w ogórkach kiszonych zrobiła się rdzawa – czy można je zjeść?

Porady Data publikacji: 2022-08-09

Ogórki kiszone to smaczna i zdrowa przekąska. Robimy je latem, gdy trwa sezon na ogórki gruntowe. Układamy je w słoikach wraz z dodatkami i zalewamy solanką, aby ukisiły się. Woda podczas tego procesu mętnieje, ale czasem zdarza się, że zmienia kolor na rdzawo-pomarańczowy. Czy takie ogórki nadają się do spożycia?

Woda w ogórkach kiszonych zmieniła kolor na pomarańczowy – dlaczego?

Winowajcą jest zbyt dojrzały koper, którego ziarenka zabarwiają wodę na pomarańczowy kolor, który przypomina wodę z rdzą. Nie wpływa to jednak na proces kiszenia ogórków i ich finalny smak. Takie ogórki możemy bez obaw jeść. Pod warunkiem, że upewnimy się, iż nie są zepsute. Ich zepsucie może bowiem wystąpić z powodu całkiem innych czynników.

Jak rozpoznać zepsute ogórki kiszone?

Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest pleśń. Ogórki kiszone mogą posiadać biały nalot, a mętna zalewa nie jest niczym dziwnym. Jeśli jednak na powierzchni pojawia się gruby kożuch z pleśni, to świadczy to o zepsuciu ogórków.

Kolejny sygnał to zapach. Wszyscy dobrze wiemy, jak pachną ogórki kiszone. Jeśli się zepsuły, to od razu to wyczujemy. Aromat ten jest bowiem nieprzyjemny i z pewnością odbierze nam apetyt na ich skonsumowanie.

Warto również zwrócić uwagę na konsystencję samych ogórków. Dzięki temu, iż dodajemy korzeń chrzanu, ogórki powinny być jędrne i chrupiące. Zepsute będą za to bardzo miękkie i rozpadające się w rękach.

Pamiętaj o tym, że jeśli zauważysz jeden z tych objawów, to najlepiej takie ogórki wyrzucić i sięgnąć po drugi słoik, który może być już dobry.

Podobne artykuły