Zaparowane okulary – jak zapobiec problemowi?

Porady Data publikacji: 25 listopada 2022 / Aktualizacja: 2024-09-10

Okulary zaparowują, ponieważ ich wewnętrzna powierzchnia jest chłodniejsza niż otoczenie. Wilgoć w powietrzu kondensuje się na nich i tworzy mgłę, która utrudnia nam widzenie. Z tym problemem spotykają się wszystkie osoby noszące okulary, gdy na dworze temperatury znacznie spadną. Jak temu zapobiec?

Środek antykondensacyjny do okularów

To najłatwiejszy sposób rozwiązujący problem zaparowanych okularów. Specjalny środek nanosi się na powierzchnię soczewek. Następnie wystarczy wypolerować je ściereczką do okularów i gotowe. Dopóki środek będzie działał, nasze okulary nie będą zaparowywały.

Tego typu produkty najczęściej dostępne są w areozolu lub żelu. Stosuje się je nie tylko w przypadku zwykłych okularów, ale również masek czy okularów pływackich, które bardzo łatwo parują. Kupić możemy go u optyka, ale również w sklepach sportowych z akcesoriami pływackimi czy przez Internet.

Ściereczki przeciw anti-fog

Na rynku istnieją specjalne ściereczki nasączone środkiem zapobiegającym zaparowaniu okularów. Można wykorzystywać je wielokrotnie. Jedno przetarcie dziennie zazwyczaj wystarczy, aby okulary nam nie parowały przez resztę dnia.

Podczas czyszczenia okularów warstwę ochronną możemy niechcący usunąć, dlatego po takiej czynności proces ten warto powtórzyć.

Gliceryna zapobiega zamgleniu okularów

Domowym sposobem jest wykorzystanie gliceryny. Możemy kupić ją choćby w aptece. Wystarczy, że dwie kropelki tej substancji naniesiemy na ściereczkę z mikrofibry, a następnie wypolerujemy nią soczewki naszych okularów.

Pamiętajmy o tym, że ściereczka musi być czysta, a najlepiej świeża. Unikniemy w ten sposób powstaniu rys, które mogłby wpłynąć na komfort noszenia okularów. Po nałożeniu takiej warstwy ochronnej, nasze okulary nie zaparują już tak łatwo.

Podobne artykuły