Rozpoczął się sezon jesienno-zimowy, temperatura za oknem jest coraz niższa, a na oknach zauważyłaś już pierwsze krople? Nie lekceważ tego problemu, nadmierna wilgoć może prowadzić do rozwoju niebezpiecznego grzyba w Twoim domu.
Zjawisko to ma bezpośredni związek z obniżającą się temperaturą na zewnątrz, szczególnie w okresie jesieni i zimy. Stykanie się ciepłego powietrza z wnętrza mieszkania i ochłodzonej powietrzem z zewnątrz szyby, prowadzi do kondensacji, czyli stanu, w którym zauważamy krople wody na naszych szybach. Gdy zaobserwujemy taką sytuację, zawsze należy podjąć odpowiednie kroki, ponieważ tylko szybkie działanie może pomoc uchronić się od powstania niechcianego grzyba.
Grzyby, aby mogły się rozwijać, potrzebują specyficznych warunków. Idealnym środowiskiem do ich wzrostu są miejsca ciepłe i wilgotne. Gdy wilgotność powietrza w mieszkaniu przekroczy właściwy poziom, grzyb może zacząć rozmnażać się w różnych zakamarkach, kątach, na ścianach, czy w łazience. Jeśli w porę nie zajmiemy się problemem kropli na oknach, to one również mogą stać się domem dla rozwijających się grzybów.
Grzyb w pomieszczeniach z pewnością nie jest pożądanym gościem. Poza aspektem estetycznym jego obecność może nieść poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia domowników. Grzyby wytwarzają alergeny, które mogą uczulać mieszkające w takim wnętrzu osoby i powodować u nich m.in. problemy z oddychaniem. Mogą one być również trujące i negatywnie wpływać na stan powierzchni, na której się znajdują. Ze względu na to, zdecydowanie nie warto zwlekać z jego usunięciem.
Przede wszystkim należy zacząć od wietrzenia pomieszczeń, pomoże to w obniżeniu wilgotności powietrza w mieszkaniu. Warto zastanowić się również nad osuszaczem powietrza, który bez problemu usunie nadmiar wilgoci i uchroni przed rozwojem grzyba. Co ważne, należy też zwrócić uwagę i wyeliminować ewentualne źródła wilgoci, takie jak np. przecieki. Poza tym bardzo istotnym elementem jest sprawna wentylacja w pomieszczeniach, to właśnie ona pomoże utrzymać odpowiednią ilość wilgoci. Będzie także odpowiedzialna za wymianę powietrza. Dodatkowo można skorzystać z odbieraczy wilgoci, takich jak np., worki z żelowym krzemem, które skutecznie pomogą zabsorbować nadmiar wilgoci w twoim domu.
W przypadku problemów z pleśnią same działania mające na celu obniżenie wilgotności w pomieszczeniu nie przyniosą pełnego sukcesu. Choć obniżenie wilgotności powstrzyma rozwój pleśni, nie pozbędziemy się jej całkowicie. Dlatego warto sięgnąć po skuteczne metody jej eliminacji. Istnieje wiele gotowych środków dostępnych w sklepach, które są oparte na chlorze. Ich zastosowanie wiąże się jednak z koniecznością opuszczenia wnętrza oraz koniecznością przewietrzania. Proponuję więc alternatywny, łagodniejszy sposób domowej roboty.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Połącz wszystkie składniki w pojemniku z rozpylaczem. Następnie ustaw tryb rozpylania na delikatny i dokładnie spryskaj obszar z pleśnią, dbając o to, by ściana była mokra, ale bez zalegającej wody. Pozostaw na około 10 minut, a następnie przetrzyj obszar czystą ścierką, którą po użyciu najlepiej jest wyrzucić. Zaleca się pracę w rękawicach. Proces może wymagać kilkukrotnego powtórzenia. Dzięki temu zabiegowi pleśń może zniknąć na kilka miesięcy, ale pamiętajmy o regularnym wietrzeniu. W przeciwnym razie pleśń może powrócić, ponieważ jej spory mogą być umiejscowione głębiej w strukturze ściany, co komplikuje jej całkowite usunięcie.