Zamienniki jajek – czym zastąpić jajko w przepisie

Kuchnia Data publikacji: 18 kwietnia 2018

Czym zamienić jajko w przepisie? Dzisiaj pokażemy Wam kilka dobrych zamienników jajek, które możecie wykorzystać w swojej kuchni. Nie trudno wyobrazić sobie sytuację, że robimy przykładowo ciasto i zabrakło nam jajek. Czy od razu musimy biec do sklepu? Niekoniecznie. Jeśli macie w kuchnie jedną z tych rzeczy to z powodzeniem może ona zastąpić jajka.

Jajko jest podstawowym składnikiem wielu potraw. Przeciętnie jedno jajko waży około 50g. Składa się ono w 74,8% z wody, ale znajdziemy tam oczywiście białko w ilości 12,6% oraz 10% tłuszczu. Reszta to węglowodany. To wpływa na kaloryczność jajek. 100g tego produktu posiada ok. 150 kcal. Oprócz tego są one źródłem wielu cennych dla zdrowia składników i witamin takich jak A, D czy witamin z grupy B.

DomPelenPomyslow.pl Co jest lepsze, białko czy żółtko?

Jajka wykorzystujemy najczęściej w przepisach na ciasta i budynie. Możemy z nich przygotować również kremy, lody, sosy czy nadzienia. Z jajek można przygotować nawet napój np. likier jajeczny czy koktajl odżywczy. Bez względu na to w jakim celu je chcemy wykorzystać może zdarzyć się tak, że jaj nam po prostu zabraknie. Wtedy jednak możemy sięgnąć po inny produkt z naszej kuchni, dzięki któremu zastąpimy jajko w przepisie.

Zamienniki jajek

Poniższa lista przedstawia ilość danego produktu, która potrzebna jest do zastąpienia jednego jajka. W przypadku gdy brakuje nam więcej niż jednego jajka wystarczy tę ilość przemnożyć przez liczbę jajek.

  1. 1/4 szklanki musu jabłkowego
  2. 1 awokado
  3. 1 łyżka agaru + 1 łyżka wody (agar to substancja żelująca)
  4. 1/2 szklanki jogurtu sojowego
  5. 1/2 banana
  6. 1/2 szklanki silken tofu
  7. 3 łyżki masła orzechowego
  8. 1 łyżka mielonego lnu

Oznaczenia na jajkach

Skoro jesteśmy już przy temacie jajek chcielibyśmy podpowiedzieć Wam co oznaczają kody na jajkach. Informacja ta pozwala kupić nam lepsze jaja z chowu ekologicznego. Każde jajko posiada 11-znakowy kod. Pierwszy numer oznacza system hodowli niosek. Więcej na temat oznaczeń na jajkach przeczytasz tutaj.

  • 0 – chów ekologiczny
  • 1 – chów wolnobiegowy
  • 2 – ściółkowy
  • 3 – klatkowy

DomPelenPomyslow.pl Co oznaczają kody na jajkach? Jak kupować najlepsze jakościowo jajka.

Bibliografia

  1. Wikipedia.org
  2. Książka „Jeść zdrowiej” – Kuchnia Lidla

Podobne artykuły