Co oznaczają kody na jajkach? Jak kupować najlepsze jakościowo jajka.

Zdrowie Data publikacji: 12 marca 2018

Każde jajko według prawa musi posiadać oznaczenie. Jest to rząd cyfr i liter, które potrafią nam powiedzieć wiele o tym skąd jajko pochodzi, ale również w jaki sposób hodowana była kura. To pozwala nam jako konsumentom świadomie podejmować decyzje.

Co oznaczają kody na jajkach

Każde jajko wyprodukowane w Polsce posiada stempel z 11-znakowym kodem. Pierwszy numer oznacza system hodowli kur niosek. Hodowla oczywiście może być z chowu ekologicznego, wolnowybiegowego, ściółkowego i klatkowego. Znajdziemy tutaj cyfry od 0 do 1. Oto co oznaczają:

  • Cyfra 0 – chów ekologiczny. Kura hodowana w sposób tradycyjny z wolnym wybiegiem na świeżym powietrzu.
  • Cyfra 1 – chów wolnowybiegowy. Kura hodowana na częściowo otwartych warunkach, z reguły zamykana na noc.
  • Cyfra 2 – chów ściółkowy. Kura spędza całe życie w zamkniętym pomieszczeniu, po którym jednak może się swobodnie poruszać.
  • Cyfra 3 – chów klatkowy. Najmniej pożądany dzisiaj przez konsumentów, ale jajko jest najtańsze. Kura spędza całe życie w zamkniętej klatce, nie może nawet się obrócić.

Następnie mamy symbol kraju. Oczywiście dla jaj pochodzących z polski jest to PL. Następnie mamy cztery oddzielne zbiory dwucyfrowych liczb. Oznaczają one po kolei:

  1. Województwo – w którym działa ferma. Np. 12 oznacza województwo małopolskie.
  2. Powiat – w którym ferma funkcjonuje np. w tym przypadku 18 to powiat wadowicki.
  3. Następnie mamy kod określający zakres i rodzaj działalności. Fermy jaj konsumpcyjnych posiadają tutaj liczbę 13.
  4. Na ostatnim miejscu jest numer producenta.

Informacje na opakowaniu

Oprócz informacji, które znajdują się na ostemplowanych jajach również pewne informacje powinny znajdować się na opakowaniu. Znajdziemy tutaj takie informacje jak klasa wagowa, klasa jakościowa czy termin przydatności do użycia.

Klasa wagowa

  1. XL – bardzo duże, o masie powyżej 73g
  2. L – duże, o masie 63-73g
  3. M – średnie, o masie 53-63g
  4. S – małe, o masie poniżej 53g

Klasa jakości

  1. – bardzo świeże jaja, tylko takie mogą trafić do handlu
  2. – mogą być wykorzystywane tylko w przetwórstwie spożywczym

Do tego znajdziemy tam również termin przydatności do spożycia (28 dni od daty zniesienia jajka). Producent umieszcza tam również zawsze adres swojej firmy lub adres firmy pakującej jajka.

Źródło: PAP

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły