Jak zakryć pionowe rury w mieszkaniu od centralnego ogrzewania i gazu? Jest na to parę możliwości nie dziwię się, że większość chce je ukryć bo po prostu nie wyglądają one estetycznie. Dlatego jeśli jest taka możliwość warto zrobić parę rzeczy, które sprawią, że albo znikną całkowicie z naszych oczu lub będą po prostu mniej widoczne.
Jest to kwestia, która wymaga dodatkowego wyjaśnienia bo jak zapewne domyślacie się rury od gazu są bardzo ważne i błędy w ich zakryciu mogą narazić nas na niebezpieczeństwo. Po pierwsze należy zachować odstęp do przewodu gazowego. Najlepiej aby konstrukcja umożliwiała łatwy demontaż, ale gdy robimy zabudowę z karton gipsu nie będzie to możliwe.
Dlatego warto umieścić w nim otwory wentylacyjno/rewizycjne. Dzięki temu gdy będziemy mieli rewizję instalacji nie będzie konieczności jej rozbierania. Zacytujemy tutaj jeszcze prawo budowlane paragraf 165 ustęp 2.
Przewody instalacji gazowych w piwnicach i suterenach należy prowadzić na powierzchni ścian lub pod stropem, natomiast na pozostałych kondygnacjach nadziemnych dopuszcza się prowadzenie ich także w bruzdach osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnionych – po uprzednim wykonaniu próby szczelności instalacji – łatwo usuwalną masą tynkarską, niepowodującą korozji przewodów. Wypełnianie bruzd, w których są prowadzone przewody z rur miedzianych, jest zabronione.
Tak naprawdę teoria teorią, a praktyka praktyką. Kto może stara się je zabudować. W niektórych przypadkach nikt nie będzie się czepiał, w innym podczas rewizji mogą nakazać odkrycia rur i przywrócenia stanu pierwotnego. Warto jednak pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zrobić właśnie otwory rewizyjne np. zakryte rozetką albo kratką oraz zamontować w pobliżu instalacji czujnik gazu. Problem jest trochę mniejszy gdy mieszkamy w domku, tutaj najprawdopodobniej nikt nie będzie ich sprawdzał.
Przy rurach od centralnego ogrzewania problem już znika i możemy tak naprawdę bez obaw starać się je zabudować i zamaskować tak by wyglądały jak najładniej.
Jak zabudować rury w mieszkaniu lub domu? Zacznijmy od rzeczy, które są najtańsze i wymagają od nas najmniej pracy. Pomysłów będzie kilka więc myślę, że każdy znajdzie coś co będzie odpowiednie dla jego budżetu i umiejętności. Postaram się Wam pomóc nie tylko w przypadku rur pionowych, ale także poziomych, które często zdarzają się w domkach jednorodzinnych przy starym ogrzewaniu centralnym. Wtedy prowadzone są pod sufitem.
Najlepiej aby rury były w kolorze takim samym jak powierzchnia, na której się znajdują. Jeśli nie ma takiej możliwości powinny być przynajmniej w kolorze, który nie kontrastuje z tłem. W moim przypadku są one białe i malowane były tą samą farbą, którą pomalowane zostały ściany. Była to farba marki Caparol i bez problemu pokryła rury, które przecież są w okresie grzania gorące. Nic się z nimi dalej nie dzieje.
Istnieje również zasada, gdy nie możesz czegoś ukryć to to wyeksponuj. Jeśli faktycznie nie ma żadnego dobrego sposobu na zakrycie rur to postarajcie się zrobić z nich element wyróżniający, niejako dekorację. Jednak bądźcie przy tym ostrożni bo granica między dobrym gustem, a kiczem jest tutaj bardzo cienka. Ja jednak jestem opinii, że rury powinny być w kolorze ściany.
Tak też zrobiłam również w pokojach dziecięcych. Te były malowane już farbą Tikurilla i bez problemu również chwyciła rury, które wcześniej były emaliowane i pod wpływem temperatury nic się z nią nie dzieje. Jest to jednak tylko jeden z podstawowych sposobów, a oprócz niego warto zastosować kolejne aby cały efekt był lepszy. Nawet pomalowana rura przecież nadal znajduje się na widoku.
Gdy mamy rury w okolicach okna to ich ukrycie jest bardzo proste. Wystarczy dobra kryjąca zasłona. W przypadku rur pionowych karnisze prowadzimy maksymalnie do ściany tak by zasłona zakryła widoczne rury. Dodatkowo podwieszając je bardzo wysoko, tuż pod sufitem mamy pewność, że rura nie będzie rzucała się w oczy. W przypadku pustych kątów zasłony powinny być do ziemi, w innym przypadku do wysokości, w której masują rury.
Zasłony to również świetny sposób na ukrycie rur pionowych pod sufitem. W tym celu wystarczy wysoko zawiesić karnisze oraz zastosować zasłony z przeplotkami. To sprawia, że zasłona sięga faktycznie jeszcze trochę wyżej niż karnisz. Dzięki temu odcina linię ściany i sufitu i jednocześnie maskuje rury, które pod nim się znajdują. Przy zwykłych zasłonach na żabki nie uzyskamy takiego samego świetnego efektu maskowania rur.
Dzięki tym dwóm sposobom całkowicie można zasłonić rury zarówno pionowe jak i poziome, które znajdują się na ścianach, na których mamy okna. Co zrobić gdy rury jednak są umiejscowione w innym miejscu i nie ma możliwości zakrycia ich zasłonami? Na to pomogą kolejne sposoby.
O tym jak wybierać firanki do różnych pomieszczeń przeczytasz również w naszym innym artykule. Dowiesz się z niego na co jeszcze warto zwrócić uwagę.
To jeden z najbardziej uniwersalnych sposobów na ukrycie czegokolwiek co wystaje ze ścian. To bardzo praktyczny sposób na odnawianie wnętrz i umiejętność zabudowy g-k z pewnością nie raz przyda się Wam podczas prac remontowanych w domu.
Mamy tutaj dwie możliwości, zrobić stelaż na całej ścianie i po prostu trochę zmniejszyć pokój, ale za to ściana będzie gładka i równa lub po prostu obudować jedynie samą rurę. W zależności od miejsca występowania można uzyskać różne efekty. Najwygodniej robi się to na ścianie gdzie nie ma żadnych otworów okiennych czy drzwiowych. W przeciwnym wypadku tworzą się problemy i tak naprawdę jest to „skórka za wyprawkę”. W tym przypadku lepiej zastosować rozwiązanie drugie.
W mniejszych pomieszczeniach można również zabudować cały sufit aby ukryć rury, które na nim się znajdują i go wyrównać. Mam tak zrobione w łazience, która nie jest duża. Dzięki temu powstałą dodatkowa izolacja bo pomiędzy płyty gk, a sufit włożyłam styropian. A dodatkowo sufit jest równiutki i zamontowane zostało w nim oświetlenie punktowe. Małym kosztem spora metamorfoza.
Drugie rozwiązanie to zabudowa samych rur. Rury pod sufitem można zabudować, a w to miejsce zrobić światło punktowe z sufitu. Dzięki temu zabieg wygląda na celowe działanie dekoratora. Zyskujemy dwie rzeczy za jednym zamachem, dekorację z dodatkowym oświetleniem oraz ukrytą rurę.
Na pionowej ścianie równie łatwo można zakryć rurę po prostu obudowując ją. Najpierw przykręcamy dwa profile aluminiowe z dwóch stron rury, a następnie wewnątrz dla wzmocnienia łączymy je kolejnymi dociętymi profilami. Taką konstrukcję zabudowujemy płytą gk i gotowe.
Również mam takie rozwiązanie w łazience tylko oprócz tego, że rura została zabudowana to dodatkowo na płyty karton-gips naklejone zostały kafelki. Jak widać w tym wypadku pozostaje nam dodatkowy skos na ścianie, ale i ta daje to lepszy efekt niż widoczna rura. Przy suficie rury mam zabudowane w podobny sposób, ale tutaj z płytek zostało zrobione dodatkowo oświetlenie.
Jak widzicie za pomocą płyt gk można obudować praktycznie wszystko, a potem nanieść na to dowolne elementy np. płytki ceramiczne, gres czy dekoracyjne tynki lub farby.
Tak jak wspominałam wcześniej rury od gazu wymagają odpowiednich punktów rewizyjnych. Dlatego zabudowę gk można zrobić standardowo, ale w kilku miejscach wyciąć otwory i zaślepić je krateczką lub rozetką. Takie rozetki z plastiku czy kołnierze metalowe znajdziecie w każdym markecie budowlanym. Warto tylko najpierw sprawdzić ich wymiar i później wycinając zrobić otwory od razu odpowiedniej średnicy.
To wszystko jeśli chodzi o sposoby na ukrycie pionowych i poziomych rur w domu. Trochę ich miałam do poukrywania więc przećwiczyłam wiele możliwych scenariuszy. Jeśli chcecie zrobić to nie inwestując dużo pieniędzy w generalny remont i chowanie ich lub przerabianie to najlepszymi sposobami będzie po prostu zamaskowanie ich lub zabudowanie.
Wiemy już, jak zakryć rury przy oknach. Pytanie czym je zakryć. Nie długo święta, to doskonała okazja by ozdobić nasze okna. Firanki na święta świetnie mogą sprawdzić się w takiej roli.