Pokój z aneksem kuchennym – wady i zalety użytkowania

Wnętrza Data publikacji: 28 czerwca 2021

Większość ludzi nazywa kuchnię sercem domu, tym samym zaliczając ją do jednego z najważniejszych pomieszczeń. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki dla całej rodziny, odkrywamy nowe przepisy, zasiadamy z bliskimi do stołu. To centrum, wokół którego skupiają się wszyscy domownicy. Kuchnia połączona z salonem jest rozwiązaniem, z którym najczęściej możemy spotkać się w nowym budownictwie. Jest to dobra opcja, nie tylko dla osób z większym metrażem, ale także dla właścicieli kawalerek.

Projekty kuchni otwartej na salon są coraz ciekawsze i praktyczniejsze. Dają szerokie pole do popisu przy aranżacji wnętrza. Ponadto taki układ pomieszczeń kojarzy się z nowoczesnością i wyższym standardem. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń kuchenna zrobi wrażenie już od samego wejścia, dlatego wiele osób zastanawia się czy podążać za tym trendem. Warto poszukać odpowiedzi na nurtujące nas kwestie i sprawdzić wady oraz zalety takiego rozwiązania.

Pokój z kuchnią – zalety

Przestrzeń

Niewątpliwą zaletą posiadania salonu z aneksem kuchennym jest optyczne powiększenie pomieszczenia, zarówno w części kuchennej jak i jadalnianej. Na małych powierzchniach ścianki działowe często ograniczają ustawność. Pozbywając się ich zyskujemy dodatkową przestrzeń potrzebną, aby wstawić np. stół z krzesłami. Tak powstanie mini jadalnia, niemożliwa do zaaranżowania w innych warunkach. Dzięki temu, bez problemu będziemy mogli zaprosić większe grono znajomych, a widok na kuchnię to często pretekst do wspólnego gotowania i wymiany doświadczeń kulinarnych. Wygodniejsze staje się także rozplanowanie oświetlenia, zwłaszcza na niewielkim metrażu, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

Elastyczność wnętrza

Pokój z aneksem kuchennym tworzy spójną całość, przy jednoczesnym zachowaniu swoich funkcji. Kuchnia przez bliskość salonu wydaje się bardziej przytulna, a salon mniej oficjalny. Całe pomieszczenie zaczyna pełnić kilka ról: jest miejscem wspólnych spotkań, spożywania posiłków, gotowania i przyjmowania gości.

Więcej światła

Otwarta kuchnia często jest jaśniejsza., ponieważ znaczna część światła pochodzi z salonu, gdzie z reguły okna są największe. Słońce natomiast, ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Dostarcza nam dużo witamin, a gotowanie w jasnym, ciepłym pomieszczeniu to czysta przyjemność.

Integracja

Kuchnia otwarta na salon będzie idealna dla ludzi, których często odwiedzają goście. Wspólna przestrzeń służy wszystkim mieszkańcom i ich wzajemnym kontaktom. Zwłaszcza osoby, które dużo czasu spędzają na gotowaniu docenią to rozwiązanie. Dzięki połączeniu pomieszczeń, mogą bez problemu prowadzić rozmowę z innymi domownikami, doglądać bawiących się dzieci, czy oglądać ulubiony program w telewizji.

Wyspa kuchenna

Pokój z aneksem to idealna konfiguracja do postawienia wysypy kuchennej. Mając do dyspozycji taki układ pomieszczeń, architekci często proponują barki z wysokimi stołkami, długie blaty, czy półwyspy. Trzeba przyznać, że robią one ogromne wrażenie i prezentują się niezwykle efektownie. Poza tym, nie można odmówić im funkcjonalności. Wyspa pomieści dużo naczyń i sprzętów, tworzy też wygodne miejsce do przygotowywania posiłków. Dodatkowo w dzień może służyć za śniadaniowy bufet, wieczorem zaś zmienić się w barek na domówce.

Pokój z kuchnią – wady

Niestety żadne rozwiązanie nie jest pozbawione minusów. Otwarte kuchnie, mimo wielu zalet i dużej popularności, posiadają kilka znaczących wad, które mogą zaważyć na przyjemności i zadowoleniu z codziennego użytkowania.

Zapach

O ile zapach świeżo upieczonego ciasta czy chleba, rozchodzący się po całym mieszkaniu jest miłym domowym akcentem, tak uporczywe aromaty smażonej ryby, kapusty i innych potraw o intensywnej woni, mogą skutecznie uprzykrzyć nam życie. Mimo najlepszej wentylacji, wietrzenia i włączonego okapu, nie zawsze będziemy w stanie zapanować nad zapachami dochodzącymi z kuchni. Dodatkowo, dzięki otwartej przestrzeni, tłuste opary mogą wnikać w tkaniny i osiadać na zasłonach oraz tapicerowanych meblach.  

Hałas

Odgłosy dobiegające z kuchni, zwykle nie należą do najcichszych. Pracująca zmywarka, miksowanie, brzdęk naczyń, skwierczące potrawy na patelni mogą skutecznie zagłuszyć naszego rozmówcę. Domownicy będą mieć problem ze spokojnym obejrzeniem programu w telewizji, czytaniem książki, czy prowadzeniem konwersacji. Aby tego uniknąć warto zainwestować w lepszy i cichszy sprzęt AGD.

Bałagan

Kuchnia połączona z salonem, przestaje być oddzielną strefą, niedostępną dla gości i osób postronnych. Brak ścian sprawia, że pomieszczenie to jest zawsze na widoku. Aby uniknąć wrażenia wiecznego bałaganu, warto wyrobić sobie nawyk sprzątania w trakcie przygotowywania posiłków. Jeżeli nie chcemy osiągnąć efektu zagracenia, kiedy tylko możemy, chowajmy nieużywane sprzęty typu toster, czy blender do szafek.

Opcja pokoju z aneksem kuchennym wiąże się z wieloma zaletami, ale jak widać nie jest też pozbawiona wad. O tym, co będzie dla nas najlepsze powinny zadecydować nasze preferencje, zwyczaje i tryb życia. Przede wszystkim należy pamiętać o funkcjonalności i bezpieczeństwie. Ważna jest także spójna aranżacja, która sprawi, że dobrze zaprojektowane pomieszczenie pozytywnie wypłynie na jego odbiór wizualny.

Podobne artykuły