Mity na temat przeziębienia, w które wielu z nas jeszcze wierzy

Zdrowie Data publikacji: 04 stycznia 2019

Nikt nie lubi przeziębienia. Czujemy się osłabieni, dokucza nam katar czy ból gardła, nie raz temperatura. Nie możemy funkcjonować normalnie. Jednak o tej porze roku przeziębienia to coś zupełnie normalnego i często nas dotykają. Dlatego narosło wokół nich wiele mitów, które warto dzisiaj obalić.

Przeziębienie może przejść w grypę

Nie ma takiej możliwości z prostego powodu. Obydwie choroby wywoływane są przez różne wirusy dlatego nie można z przeziębienia przejść w grupę. Po prostu wiele osób myli przeziębienie z grypą. O tym jak je od siebie odróżnić pisaliśmy już w innym artykule, do którego Was odsyłamy. Główną różnicą jest sam rozwój. Przeziębienie rozwija się stopniowo, pojawia się ból gardła, katar czy gorączka. Złe samopoczucie trwa przez 3-5 dni. W przypadku grypy objawy pojawiają się szybko, towarzyszą im też bóle głowy, bóle mięśni czy duże osłabienie organizmu. W przypadku przeziębienia temperatura często nam po prostu nie wzrasta, a w przypadku grypy jest podwyższona. Jeśli pojawia się kichanie to też wyklucza to grypę.

Antybiotyki zwalczą przeziębienie

Czasami ktoś w domu ma antybiotyki i daje nam je by wygrać z przeziębienie. To bardzo duży błąd. Antybiotyki działają na bakterie, a nie na wirusy. Ich branie podczas przeziębienia nic nam nie da, a czasem może nawet zaszkodzić. Pamiętaj o tym, że osłabiają one odporność, a skoro nie walczą z chorobą to tak naprawdę ułatwiają jej rozwój.

Możesz oczywiście stosować medykamenty, które mają za zadanie złagodzić dolegliwości i sprawić aby żyło nam się z przeziębieniem po prostu lepiej. Nasz organizm jednak potrafi poradzić sobie z nim sam i objawy nie trwają zwykle dłużej niż trzy dni. Jeśli jednak trwa dłużej to należy skonsultować się z lekarzem.

Leż w łóżku bo jesteś chory

Pewnie nie raz rodzice w dzieciństwie kazali Wam leżeć w łóżku bo jesteście przecież przeziębieni. Nie mieli racji. Aktywność pozwala szybkiej zwalczyć chorobę. Szybciej krąży wtedy krew, która zawiera leukocyty walczące z chorobą. W czasie spoczynku nasza krew płynie w żyłach wolniej. Oczywiście nie masz biegać, skakać czy chodzić na spacery. Ale starać się funkcjonować normalnie odpoczywając jednocześnie w domu.

Nie wychodź na zimno bo się przeziębisz

Przeziębienie to choroba wirusowa, nie można się przeziębić wychodząc na dwór. Oczywiście można nabawić się nieprzyjemnych konsekwencji nieodpowiedniego dostosowania ubioru do panujących warunków zewnętrznych, ale na pewno nie złapiesz w ten sposób przeziębienia. Po prostu musisz mieć kontakt z kimś kto był już wcześniej chory. Tak samo wiele osób sądzi, że nie należy wychodzić na dwór po myciu włosów bo można się przeziębić. Oczywiście nie działa to w ten sposób.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły