Czy jest ktoś, kto nie marzy o niczym nieskrępowanym odpoczynku w pięknych okolicznościach przyrody? W Polsce nie brakuje takich miejsc i wystarczyłoby tylko zagospodarować taki teren pod zabudowę, a następnie wznieść na nim wymarzony domek letniskowy. W ten sposób mielibyśmy miejscówkę, w której moglibyśmy wypoczywać w komfortowych warunkach, na własnym, bez konieczności bukowania terminów w obleganych wakacyjnych skansenach i kurortach. W takich warunkach można zapomnieć o dodatkowych opłatach wnoszonych za wynajem, można również przyjechać tutaj z całą rodziną i ukochanym zwierzakiem. Taka własna baza wypadowa na zwiedzanie lasów, gór i jezior. Pomarzyć dobra rzecz, jednak jeżeli chcemy przejść od marzeń do czynów, musimy koniecznie brać pod uwagę koszt budowy domku letniskowego. W tym artykule wyjaśniamy co się może złożyć na takie koszty, jakie trzeba spełnić formalności i od czego zależy całkowita cena inwestycji.
Zanim przejdziemy do spraw sensu stricto finansowych, spójrzmy jeszcze na profity, jakie może nam dać budowa własnego domku letniskowego. Być może wtedy będzie nam lżej się myślało o konieczności poniesienia niektórych kosztów inwestycyjnych.
Przede wszystkim, własny domek letniskowy daje nam możliwość planowania wypoczynku wakacyjnego bez zamartwiania się nad miejscem do noclegu. Czasami ciężko jest na ostatnią chwilę zapewnić lokum na pobyt podczas wyjazdu za miasto. Ponadto domek taki jest idealny do formuły wakacji „last minute”. Jest piękna pogoda w ten weekend, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się do domku na dwa spokojne dni leniuchowania. Z dala od zgiełku miejskiej dżungli.
Wbrew swojej nazwie domek letniskowy może oczywiście służyć nam przez cały rok. To zawsze jest idealne miejsce na wypoczynek, zorganizowanie grilla czy imprezy rodzinnej, albo spotkanie z przyjaciółmi z pracy. A jeżeli jeszcze w pobliżu znajduje się akwen wodny, w którym można połowić ryby lub popływać łódką, albo las pełen grzybów i świeżego powietrza – żyć nie umierać!
Skupimy się tutaj na domku drewnianym, ponieważ jego koszt wybudowania jest o wiele niższy od wznoszenia konstrukcji ceglanych czy betonowych, a ponadto sama budowa jest znacznie łatwiejsza i szybsza.
Na początku oczywiście muszą powstać stosowne plany konstrukcyjne. Warto w tym przedmiocie zwrócić się do profesjonalistów, czyli inżynierów budownictwa. Dobrze znają oni obowiązujące przepisy legislacyjne odnośnie do wznoszenia wolno stojących budowli drewnianych. Tutaj od razu warto podkreślić, że z dniem 3 stycznia 2022 roku w ramach Polskiego Ładu weszła w życie nowelizacja przepisów prawa budowlanego i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wprowadza ona między innymi możliwość budowania domków letniskowych o powierzchni do 70 metrów kwadratowych na podstawie tylko zgłoszenia. Nie jest zatem wymagane ubiegania się o pozwolenie na budowę. Trzeba jednocześnie mieć na względzie, że budowa takiego domku na danej działce rolnej nie zawsze jest możliwa. Dlatego, za każdym razem trzeba sprawdzić to w urzędzie gminy, a dokładniej w planie miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Warto o tym pamiętać!
Jeżeli chodzi o domki letniskowe, ich cena będzie zależała od kilku podstawowych zmiennych. Brać pod uwagę należy wielkość budynku, jego rodzaj (czy jest to projekt modułowy, czy na zamówienie), użyte materiału budowlane, a także koszt wykończenia, wyposażenia i akcesoriów, które wybierzemy. Znaczenie będzie miała również lokalizacja domku, czas trwania samej budowy i dola, jaką zażyczy sobie firma budowlana (chyba że budujemy własnymi rękami). Kwestią odrębną jest to, czy dana budowla będzie wymagała pozwolenia, o czym wspomnieliśmy już wyżej. Załatwienie stosownych dokumentów zawsze wiąże się niestety z dodatkowymi kosztami.
Generalnie, domek letniskowy to duży projekt i będzie wymagał więcej pracy niż tylko sam montaż budynku. Przykładowe kosztorysy wstępne przy takich inwestycjach (domki drewniane) zamykają się w granicach 20-25 tysięcy złotych za powierzchnię 20 metrów kwadratowych w stanie surowym zamkniętym. Mowa tutaj o najprostszych wolno stojących altankach drewnianych, o konstrukcji bryłowej, które używane są tylko w okresie wakacyjnym. W przypadku założeń bardziej rozbudowanych, gdzie mamy do czynienia z całym zapleczem gospodarczym, kilkoma pomieszczeniami (z poddaszem), a nierzadko z balkonem lub tarasem – koszt wówczas szacowany jest na około 50-60 tysięcy złotych za tą samą powierzchnię użytkową. Oczywiście dochodzą do tego koszty dodatkowe…
Zasada jest jedna – taki wstępny kosztorys to podstawa właściwego planowania wydatków. Nie można doprowadzić do sytuacji, że coś nam umknie na etapie projektowym i później nagle budżet zacznie się rozrastać w stopniu niepokojącym!
Co zatem trzeba uwzględnić w kosztach budowy drewnianego sanktuarium? Najważniejszą chyba sprawą jest materiał, z którego zdecydujemy się budować. Jest to szczególnie istotne w przypadku założeń drewnianych – budynek musi być wzniesiony z drewna dostatecznie wytrzymałego i zapewniającego stabilność konstrukcji. Czasami można na rynku znaleźć tańsze zamienniki, a ponadto koszty znacznie się zmniejsza, jeżeli zdecydujemy się na wykonanie pewnych prac wykończeniowych samodzielnie.
Nie brakuje tych, którzy chcą mieć telewizor czy komputer w swoim domku letniskowym, a wtedy oczywiście przydatny jest także dostęp do wifi. Jeżeli nie jesteśmy za pan brat z kabelkami i gniazdkami, lepiej wynająć dobrego elektryka – to też należy uwzględnić w kosztorysie. Podobnie jest, jeżeli za potrzebą nie chcemy chodzić do lasu. Koszt założenia rur PCW i montaż całej instalacji wodno-kanalizacyjnej w domku zamyka się w wysokości od 100 do 150 złotych za metr bieżący.
Jeżeli natomiast domek ma mieć charakter całoroczny, a nie sezonowy,
trzeba zadbać o instalacje grzewcze.
Kompletny kosztorys budowy drewnianego domku letniskowego powinien zatem zawierać:
kanalizacyjne)
Partnerem artykułu jest drewnolandia.pl