Czy telewizor 40 cali wystarczy? Jak wybrać 40-calowy telewizor.

Technologie Data publikacji: 30 listopada 2022 / Aktualizacja: 2023-04-20

Zastanawiasz się, czy telewizor 40 cali wystarczy? Postaramy się przyjrzeć temu zagadnieniu i sprawdzimy, czy warto dzisiaj jeszcze kupić telewizor 40 cali. Na rynku mamy bowiem bardzo duży wybór różnych telewizorów i za relatywnie małe pieniądze możemy kupić urządzenie o dużo większej przekątnej ekranu niż 40 cali.

Jak wybrać rozmiar telewizora

Wybór odpowiedniego rozmiaru telewizora nie jest łatwy. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak budżet, miejsce, w którym chcesz umieścić telewizor, odległość od telewizora oraz rozmiar ekranu, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy telewizor 40 cali nam wystarczy, warto najpierw zadać sobie kilka pytań:

 1. Jaki jest twój obecny rozmiar telewizora?
 2. Jakie wymiary ma pomieszczenie, w którym planujesz umieścić telewizor?
 3. Jakie są Twoje nawyki związane z oglądaniem?
 4. Jakie są wymiary mebli w pokoju, w którym planujesz umieścić telewizor?

Może zdarzyć się tak, że większy telewizor wcale nie będzie lepszym wyborem w Twoim mieszkaniu. Sytuacja może być jednak również odwrotna. Zbyt mały telewizor nie zapewni odpowiednich wrażeń i komfortu podczas oglądania.

Ile miejsca faktycznie potrzebujesz na ekran telewizora?

Powszechnym błędem jest przekonanie, że większe telewizory są lepsze. To nieprawda, ponieważ chodzi o to, co oglądasz, a nie tylko o rozmiar telewizora. Powinieneś kupić większy telewizor tylko wtedy, gdy masz duży salon, w którym przestrzeń nie jest problemem.

Jakiego rozmiaru telewizor potrzebuję?

Rozmiar telewizora zależy od wielkości salonu i odległości, w jakiej chcesz od niego siedzieć. Jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu z ograniczoną przestrzenią, mniejszy telewizor jest bardziej praktyczny. Jeśli masz duży salon, większy telewizor będzie bardziej odpowiedni.

Jak duży powinien być mój telewizor?

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jakiego rozmiaru telewizora potrzebujesz, jest zmierzenie odległości między miejscem, w którym planujesz umieścić telewizor, a miejscem, w którym zamierzasz siedzieć podczas oglądania.

Istnieje wiele dyskusji na temat właściwej odległości siedzenia od telewizora. Badania wykazały, że przy odpowiedniej odległości widzowie mogą zobaczyć cały obraz bez jego zniekształceń lub rozciągnięcia. Średnia zalecana odległość to 2-3 razy długość ekranu telewizora.

Jak daleko siedzieć od telewizora – lista rozdzielczości

 1. 37 cali – 1,55m
 2. 39 cali – 1,64m
 3. 40 cali – 1,68m
 4. 42 cale – 1,76m
 5. 45 cali – 1,89m
 6. 48 cali – 2,02m
 7. 49 cali –  2,06m
 8. 50 cali – 2,1m
 9. 55 cali – 2,31m
 10. 60 cali – 2,52m
 11. 65 cali – 2,73m
 12. 70 cali – 2,94m
 13. 75 cali – 2,15m
 14. 79 cali – 3,32m
 15. 86 cali – 3,61m

Widzimy, że w przypadku telewizora 40 cali odległość ta wynosi 1,68m. Popularnym wyborem są telewizory 65-70 cali, ale odległość ta w tym przypadku jest już prawie dwa razy większa. Nie każdy ma tak duży salon w mieszkaniu, aby móc siedzieć od telewizora w odległości ok. 3 metrów. Dlatego podczas wyboru wielkości telewizora, warto wziąć to pod uwagę.

Czy telewizor 40 cali wystarczy?

Jak widzisz po wcześniej przytoczonych argumentach, jak najbardziej może to być wystarczający rozmiar telewizora do mniejszych salonów czy sypialni. Musisz sprawdzić tylko ile masz miejsca na telewizor i jak daleko od niego będziesz siedzieć.

Czasem zamiast w większy telewizor, warto zainwestować w to, aby posiadał rozdzielczość 4K, czy ekran był wykonany w nowszej technologii, która ma lepsze odwzorowanie barw lub odświeżanie. Gracze z pewnością będą woleli telewizor z odświeżaniem 120Hz, nawet jeśli będzie kilkanaście cali mniejszy.

Kiedy warto kupić telewizor 4K?

Im wyższa rozdzielczość, tym więcej szczegółów może obsłużyć. Oznacza to, że telewizory 4K mają możliwość wyświetlania większej ilości szczegółów niż telewizory 1080p.

Telewizor 4K oferuje znacznie większą rozdzielczość niż telewizory 1080p, a treści 4K stają się coraz bardziej dostępne.

Telewizor bez funkcji SMART?

Dzisiaj w zasadzie ciężko kupić taki telewizor, który by tych funkcji nie posiadał. Zdecydowanie warto kupić SMART TV, gdyż umożliwia on nam stworzenie z telewizora domowego centrum rozrywki. Możemy korzystać z szerokiej gamy serwisów do wypożyczania filmów, odtwarzania muzyki czy oglądać na telewizorze YouTube lub grać w gry.

Jeśli jednak telewizor, który chcemy kupić nie posiada funkcji SMART, wtedy możemy je do niego dodać. Służy do tego parę przystawek, które po podłączeniu do telewizora wzbogacają go o funkcje smart. Linki do tych produktów znajdziesz poniżej. Są to tanie rzeczy, które jednak są bardzo praktyczne i zwiększają zadowolenie z korzystania z telewizora.

Jakiej szybkości połączenia potrzebuję do przesyłania strumieniowego i oglądania telewizji na żywo?

Ta sekcja odpowie na pytanie, jakiej szybkości połączenia potrzebuję, aby przesyłać strumieniowo i oglądać telewizję na żywo? Jeśli chcesz oglądać telewizję na żywo na urządzeniu do przesyłania strumieniowego, musisz mieć silne połączenie z Internetem.

Ważne jest, aby wiedzieć, że wymagania dotyczące przepustowości dla przesyłania strumieniowego i oglądania telewizji na żywo są różne. Przesyłanie strumieniowe wymaga znacznie mniejszej przepustowości niż oglądanie telewizji na żywo, ponieważ wystarczy wysłać tylko jeden strumień wideo w danym momencie. Oglądanie telewizji na żywo wymaga stałego przepływu danych w obu kierunkach, dlatego wymaga większej przepustowości.

Dzięki dobrej szybkości połączenia internetowego będziesz mógł bez problemu przesyłać strumieniowo i oglądać telewizję na żywo.

Minimalna prędkość połączenia wymagana do przesyłania strumieniowego wideo to 5 Mb/s. Do oglądania telewizji na żywo potrzebujesz co najmniej 10 Mb/s.

Podobne artykuły