Jak wygląda czosnek chiński – jak odróżnić go od czosnku polskiego?

Kuchnia Data publikacji: 06 maja 2018

Dlaczego ludzie zaczynają zastanawiać się jak wygląda czosnek chiński i jak odróżnić go od czosnku polskiego? Otóż sprawa jest prosta. Chiny są wielkim eksporterem wielu produktów, w tym również czosnku. Jednak czosnek, który pochodzi z chin jest mniej smaczny i aromatyczny. Oprócz tego tak naprawdę nie mamy zaufania co do jakości tego produktu i warunków w jakich był uprawiany. Może więc zawierać środki chemiczne czy antybiotyki, które stymulowały jego wzrost.

Oprócz tego czosnek z Chin ma dużo  mniej cennych dla nas składników. Jeśli więc chcemy go wykorzystać do tworzenia domowych lekarstw lub suplementów diety to nie zadziała tak korzystnie jakbyśmy tego oczekiwali.

Jak wygląda czosnek chiński?

Czosnek chiński ma biały kolor

Często mówi się, że czosnek chiński jest biały. Jest to po części prawda. Oczywiście może być biały, ale wszystko zależy tak naprawdę od odmiany czosnku, a nie kraju pochodzenia. W ten sposób możemy wpaść w pewną pułapkę bo mówi się, aby kupować czosnek „różowy”, który jest Polski. W ten sposób eksporterzy z Chin mogą wysyłać nam czosnek różowy, a my go chętnie kupimy myśląc, że pochodzi z Polski.

Nie zmienia to oczywiście faktu, że najczęściej tak jest, że jest to czosnek biały. Ale też nie można generalizować, że każdy biały czosnek jaki spotkamy w sklepie pochodzi z Chin, równie dobrze może być z Polski.

Cena

To chyba jedyny wartościowy sposób rozróżnienia tych dwóch czosnków od siebie. Tak naprawdę smak, kolor, aromat czy kształt czosnku mogą zależeć od jego odmiany. Czy wiesz, że na całej półkuli północnej jest około 700 gatunków czosnku?

Dlatego najłatwiej jest go rozpoznać na sklepowej półce patrząc na cenę. Czosnek chiński jest po prostu tańszy od polskiego i to właśnie przemawia za jego popularnością. To też sprawia, że najczęściej możemy kupić go w supermarkecie.

Jak więc widzicie jego rozpoznanie wcale nie jest tak proste jak się wydaje. Nie wystarczy spojrzeć tylko na barwę jak przez większość czasu było nam sugerowane. Gatunków czosnku jest wiele co utrudnia rozpoznanie kraju pochodzenia. Dlatego najlepiej sugerować się ceną i uznać, że za nią idzie jakość produktu.

Źródła

  1. klaudynahebda.pl
  2. fakt.pl
  3. wikipedia.org

Podobne artykuły