Jak wyczyścić szybę piekarnika

Porady Data publikacji: 26 stycznia 2018 / Aktualizacja: 2024-05-23

Jak wyczyścić szybę piekarnika? Nawet najbrudniejszą szybę bez większego wkładu pracy możemy wyczyścić. Zaschnięty tłuszcz, przypalone resztki jedzenia i inne zabrudzenia na niej zebrane nie będą dla Was problemem. Zobaczcie, jak sobie poradzić z brudną szybą od piekarnika.

Jak wyczyścić szybę piekarnika

Do wyczyszczenia szklanych drzwiczek piekarnika będziemy potrzebować kilku rzeczy.

  • Środek do usuwania tłuszczu
  • Stalowy czyścik
  • Stara szczoteczka do zębów
  • Gąbka
  • Czysta ściereczka z mikrofibry

Przy okazji zajmiemy się również wnętrzem piekarnika. Zabrudzenia na szkle szyby zazwyczaj idą w parze z brudnym środkiem, dlatego przy okazji warto również tym się zająć. Zazwyczaj piekarnika nie myjemy przy każdym użyciu. Jest to oczywiście błąd, przypalony tłuszcz i resztki jedzenia mogą wydzielać niekorzystne dla zdrowia substancje, nie licząc już samego aromatu i higieny.

Dlatego warto przynajmniej co kilka użyć umyć piekarnik dokładnie, a tym bardziej, jeśli z pieczenia mięsa przesiadamy się na szarlotkę. Na pewno nie chcielibyście w niej aromatu spalonego kurczaka. Dzisiaj poznacie prostą i wydajną metodę czyszczenia piekarnika oraz szyby na jego drzwiach.

Czyszczenie piekarnika

Zawsze czyszczenie piekarnika wykonujemy na zimnym urządzeniu. Dlatego, jeśli mamy w planach pieczenie czegokolwiek to warto dużo wcześniej wyczyścić piekarnik i dać mu chwilę na przewietrzenie się. Dzięki temu zapobiegniemy przedostaniu się do jedzenia aromatów z niektórych środków czyszczących.

Warto również założyć gumowe rękawice. Zawsze podczas używania chemii w domu dbajmy o swoje dłonie, a dzięki temu będą dłużej wyglądały na młode i zapobiegniemy licznym podrażnieniom skóry, które mogą nam się przytrafić podczas sprzątania.

Spryskaj środek piekarnika środkiem do czyszczenia piekarników. Środki takie bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem tłuszczu. Nie spryskujemy jednak miejsc takich jak uszczelki przy drzwiczkach czy inne szpary. Tam będziemy czyścić je osobno. Nie chcemy uszkodzić gumowych elementów, które mogą się tam znajdować i wpłynąć negatywnie na szczelność urządzenia.

Pozostaw piekarnik na chwilę, aby miał czas zadziałać. Sprawdź dokładnie instrukcję znajdującą się na opakowaniu. Niektóre środki czyszczące nie wymagają żądnego czasu oczekiwania, innym musimy dać parę minut.

Następnie użyj wilgotnej gąbki, aby ściągnąć środek czyszczący oraz zabrudzenia. Przygotuj sobie miskę z wodą, by móc ją cały czas płukać. Wodę zmieniaj kilkakrotnie, aż żadne resztki środka czyszczącego nie pozostaną na ściankach piekarnika.

Za pomocą szczoteczki zanurzanej w gorącej wodzie umyj trudno dostępne miejsca i uszczelki wokół drzwiczek. Nie będziemy korzystać tutaj z chemii, by nie uszkodzić właściwości urządzenia np. izolacji.

Następnie jeszcze raz za pomocą gąbeczki wypłucz całe wnętrze urządzenia i osusz ściereczką z mikrofibry. Jednocześnie pozwoli Ci ona zapobiec smugom. Zewnętrzną stronę szyby możesz umyć zwykłym płynem do mycia szyb.

Artykuł powstał przy współpracy czesciagd.pl

Podobne artykuły