Porysowane szkła okularów – polerowanie pastą do zębów. Nie rób tego!

Porady Data publikacji: 20 października 2022

Porysowane szkła okularów mogą przeszkadzać w patrzeniu przez nie. Dlatego niektórzy próbują wykorzystać domowe sposoby, na ich regenerację. Zakup nowych jest oczywiście drogi, dlatego zwykle traktujemy to jako ostateczność. Niestety domowe sposoby mogą jeszcze bardziej pogorszyć sprawę. Tak jest w przypadku zastosowania pasty do zębów do polerowania szkieł okularów. Nie róbcie tego!

Pasta do zębów nie nadaje się do polerowania okularów

Istnieje sposób, na to by okulary basenowe nie parowały. Ich wnętrze należy natrzeć pastą do zębów i wypolerować. Ten trik działa, ale okulary do pływania nie są okulary korekcyjnymi. Zakładamy je na krótko i są dużo tańsze od szkieł.

Rada, by za pomocą pasty do zębów wypolerować rysy na okularach być może wzięła się z tego, że bardzo popularny był taki sposób na regenerację lamp w samochodzie. Jednak to zupełnie coś innego.

Pasta do zębów posiada mikrogranulki, które jeszcze bardziej porysują soczewki okularów. Z pewnością nie sprawi ona, że okulary po jej zastosowaniu nie będą miały rys. Wręcz przeciwnie. Będzie ich więcej, niż przed wykorzystaniem tego sposobu.

Dlatego, jeśli zastanawiacie się, czy wypolerować szkła okularów pastą do zębów, to nie róbcie tego. Rys tak naprawdę nie pozbędziesz się. A sposoby, których spróbujesz mogą albo pogłębić problem, albo zedrzeć powłokę z antyrefleksem. Ostatecznie okulary i tak będą do wymiany. Co zatem zrobić, gdy mamy rysy na szkłach?

Niestety jedynym najlepszym wyjściem, jest po prostu wymiana ich. Dlatego lepiej im po prostu zapobiegać. Trzymać okulary w pokrowcu, gdy ich nie nosimy. Czyścić je za pomocą specjalnej szmatki do okularów i płynu, która jest wystarczająco miękka, aby nie zarysować powierzchni.

Szmatka do czyszczenia okularów również powinna być zamknięta. Znajdujące się na niej zanieczyszczenia, np. ziarenka piasku, mogą porysować nasze okulary.

Podobne artykuły