Jak wybielić pożółkłe poduszki by znów wyglądały jak nowe

Porady Data publikacji: 23 listopada 2017 / Aktualizacja: 2020-12-22

Szukasz sposoby na wybielenie pożółkłych poduszek? Nawet gdy ubieramy je w poszewki wraz z czasem te stają się żółte od potu, cząstek naskórka i łoju z naszych włosów. Nie brzmi to zbyt przyjemnie i tym bardzie powinno nas to zachęcić do dbania o nasze poduszki. Stają się one bowiem bardzo dobrym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów, które mogą szkodzić naszemu zdrowiu. Dlatego między innymi nie powinniśmy kłaść się z mokrą głową spać. Warto o nie zadbać. Poduszki dekoracyjne to świetny element wystroju wnętrza.

Jak wybielić poduszki

Przywrócenie śnieżnobiałego koloru poduszkom nie jest trudne jeśli znamy tę skuteczną metodę. Dzięki temu Wasze poduszki znów będą jak nowe, nie tylko z wyglądu, ale również oczyścimy je z bakterii i roztoczy, które w nich się zbierają. Taką kurację czyszczącą powinniśmy więc stosować im w miarę regularnie.

Składniki

  • 1 łyżka sody oczyszczonej
  • 1 łyżka płynu do mycia naczyń
  • 1 łyżka wybielacza
  • 1/2 łyżki boraksu

Czym jest boraks?

Czytając składniki pewnie zaczęliście się zastanawiać czym jest boraks? Boraks to dosyć popularny w USA środek sprzątający. U nas może nie jest tak rozpowszechniony, ale bez problemu dostaniesz go w Internecie. On idealnie zmiękcza wodę oraz wybiela ubrania, wywabia plamy i usuwa nieprzyjemne zapachy. 1kg boraksu można kupić za ok. 8 zł, to bardzo tanio patrząc na jego wszechstronność i to, że nie zużywamy go zwykle zbyt dużo. Dlatego takie opakowanie starczy nam na bardzo długo. Znajdziecie go na pewno na allegro.pl.

Wybielanie poduszek krok po kroku

Jeśli udało Wam się zgromadzić już wszystkie składniki to zaczynamy od spojrzenia na etykietę poduszki. Dlatego nie warto odcinać metek tylko je pozostawić. Praktycznie wszystkie poduszki można normalnie prać w pralce, ale warto sprawdzić czy aby na pewno naszą też. Tam również znajdziecie informacje co do szczegółów prania takie jak temperatura wody.

Poduszki umieść w pralce, warto wraz z nimi wrzucić 2 piłki tenisowe lub piłeczki do pralki/suszarki. Są one dosyć tanie, ale dzięki nim wypełnienie nie zbija się i po wyjęciu z pralki czy suszarki pozostaje puszyste. Ja wrzucam te kule do każdego suszenia i pranie jest wtedy namacalnie przyjemniejsze w dotyku, a puch nie jest zbity.

Do komory na detergent wlej wszystkie składniki z listy. Następnie ustaw pranie zgodnie z informacją na metce od poduszki. Polecam wyłączyć wirowanie, a po umyciu wycisnąć poduszki dłońmi i jeśli mamy taką możliwość to wysuszyć je w suszarce. Jeśli nie to owinąć ręcznikiem by wchłonął nadmiar wilgoci, a po chwili rozłożyć poziomo na suszarce do suszenia. Najlepiej koło źródła ciepła jak grzejniki, poduszki nie powinny suszyć się zbyt długo.

Już teraz zauważysz, że poduszka jest jak nowa, a gdy wyschnie będzie dodatkowo mięciutka i świeża :)

Jak suszyć poduszkę

Aby podczas prania poduszka nie straciła swojej miękkości warto wrzucić z nią wspominane wcześniej kule do suszarki albo po prostu piłki tenisowe. Wraz z obrotami bębna będą one się przemieszczały zapobiegając zbiciu się wypełnienia w poduszkach. To samo możemy robić z innymi rzeczami, które mają wypełnienie jak np. kurtki zimowe. Polecam ten sposób, stosuję go od dawna.

Jeśli pierze się zbije można to jeszcze naprawić rozpruwając poduszkę, wyjmując je i miętosząc rękami aby je rozdzielić, a następnie ponownie wypychając poduszkę i zaszywając ją.

Poduszki najlepiej suszyć na słońcu, a w zimie przy źródle ciepła. Nie chcemy aby wilgoć zebrana w środku zaczęła gnić. Poduszki są grube więc przez założeniem na nie poszewki muszą wyschnąć dobrze i najlepiej w jak najkrótszym czasie. Dlatego przydaje się w domu suszarka do prania, ale jeśli jej nie macie trzeba sobie radzić inaczje.

Pranie poduszek z naturalnego pieża

Temat jest dość kontrowersyjny i nie dziwię się, że osoby, które takie poduszki kupiły mają pewne wątpliwości. Poduszki z takim wypełnieniem są drogie i nie chcielibyśmy ich zniszczyć. Ale to nie zwalnia nas przecież z regularnego ich czyszczenia. Tak jak każda inna poduszka, również ta z naturalnym wypełnieniem musi być wyprana.

Tutaj jeszcze ważniejszy jest proces suszenia poduszek, dlatego musimy wybrać dobry słoneczny dzień, a zimą zapewnić dobre miejsce z cyrkulacją ciepłego powietrza. Najlepiej jednak pierze się je latem gdy na dworze jest ciepło i słonecznie.

Zaczynamy od namoczenia poduszek w ciepłej wodzie z nieduża ilością proszku. Moczenie może potrwać nawet 2-3 godziny. Po skończeniu od razu wkładamy poduszki do pralki.

Podczas prania poduszek z naturalnego pierza temperatura może być dość wysoka i pralkę ustawiamy na 60 stopni Celsjusza. Jednak musimy pamiętać by włączyć dodatkowe płukanie oraz zmniejszyć ilość obrotów do minimum na jakie pozwala Twoja pralka (u mnie 400).

Po wyjęciu poduszek z pralki wyciskamy je nad wanną aby pozbyć się powietrza i nadmiarów wody. Po takim wirowaniu pralki będą bardzo mokre, ale po zrobieniu tego możemy wreszcie odwirować poduszki na pełnych obrotach więc wkładamy je ponownie i włączamy samo wirowanie.

Po wyjęciu poduszek z pralki będą wyglądać trochę jak zmoknięty pies, który wcześniej miał puszyste futro. Ale to minie po suszeniu, trzeba je tylko równo rozłożyć na poziomo na suszarce. Podczas suszenia warto co jakiś czas podejść i strzepnąć poduszkę aby rozbić pozlepiane pierze. Często również obracamy poduszkę z jednej strony na drugą.

Suszenie poduszek z pierza w suszarce

Czy pościel z pierza można suszyć w suszarce bębnowej? Niektórzy tego nie zalecają, ale spójrzmy racjonalnie. Podczas suszenia pościeli z pierza ważne jest by zapewnić suszenie ze stałym przepływem ciepłego powietrza. Poduszka powinna być również wysuszona jak najszybciej oraz często obracana. Wszystkie te warunki spełnia suszarka bębnowa, wystarczy po prostu włączyć najdelikatniejszy program.

Oprócz tego można oczywiście umieścić kule do suszarki, które będą rozbijały pierze i dzięki temu poduszki wyjdą idealnie puszyste. Mam poduszki mieszane, nie z samego pierza, ale w ponad połowie je mają. Suszyłam je w suszarce bębnowej i nie zauważyłam z nimi żadnym problemów.

Podobne artykuły