Woda destylowana – jak zrobić ją w domu?

Porady Data publikacji: 26 kwietnia 2021 / Aktualizacja: 2024-04-29

Woda destylowana – jak zrobić ją w warunkach domowych? Jest kilka niezawodnych sposobów, z których możesz skorzystać, jeżeli we własnym zakresie chcesz przygotować wodę bez zanieczyszczeń i składników mineralnych nadającą się do celów przemysłowych np. akumulatora czy żelazka. W tym artykule znajdziesz kilka sposobów, jak zrobić wodę destylowaną.

Woda destylowana do żelazka

Woda destylowana do żelazka to niezawodny sposób, aby wydłużyć żywotność urządzenia, w którym nie będzie odkładał się kamień, ponieważ proponowana woda jest pozbawiona soli mineralnych, nie zawiera zanieczyszczeń, związków organicznych i nieorganicznych, a w dodatku jest bezzapachowa. 

Jest kilka sposobów na przygotowanie wody do żelazka we własnym domu. Zastanawiasz się, 

jak zrobić wodę destylowaną? Jeden ze znanych sposobów mówi, że do jej przygotowania potrzebujesz:

  • garnka ze stali nierdzewnej, najlepiej o jak największej pojemności, np. 19 l,
  • kratkę do pieczenia, którą ułożyć na dnie garnka,
  • szklaną pokrywę pasującą do garnka,
  • kostki lodu (taką ilość, aby zakryć całą powierzchnię pokrywy),
  • naczynie żaroodporne mieszczące się w garnku,
  • wodę z kranu.

Na dnie garnka należy ułożyć kratkę do pieczenia, następnie napełnić go wodą mniej więcej do połowy. Szklana misa powinna pływać na powierzchni wody. Garnek należy przykryć odwróconą pokrywą, a na niej należy ułożyć kostki lodu. Wodę należy doprowadzić do wrzenia i gotować przez około 45 minut. 

Gorąca woda w zetknięciu z zimną od lodu pokrywą wywoła efekt skraplania. Spłynie do szklanej misy i to właśnie będzie woda destylowana. Pamiętaj, aby bardzo ostrożnie ściągać pokrywę z garnka, aby nie przelać wody z jej powierzchni do misy, ponieważ zmarnujesz cały efekt. Naczynie żaroodporne możesz wyjąć z garnka po całkowitym ostygnięciu lub zaraz po zakończeniu procesu, przy użyciu rękawic kuchennych. 

Tak przygotowaną wodę możesz użyć do żelazka. Zastanawiasz się, czemu potrzebujesz aż tak dużego garnka lub tak dużej ilości wody? Nie oczekuj, że uzyskasz duży zapas wody destylowanej. Proces skraplania jest długotrwały i cieczy nie będzie aż tak dużo, jak się spodziewasz, dlatego potrzebujesz dużo wody, aby uzyskać dostateczną ilość wersji destylowanej do zastosowania domowego. 

Jaka woda do żelazka parowego?

Jaka woda do żelazka parowego? Taka sama jak do żelazka tradycyjnego, czyli destylowana. Alternatywą jest woda demineralizowana, o której opowiemy w dalszej części artykułu.

Stosując wodę destylowaną w swoim urządzeniu, możesz wydłużyć jego żywotność, ograniczysz zbieranie się kamienia w newralgicznych miejscach, a tym samym para będzie buchała z żelazka, jak w momencie pierwszego uruchomienia. Jak już wiesz, wodę destylowaną możesz przygotować w warunkach domowych, ale jej zakup również nie wiąże się z dużym wydatkiem, dlatego masz dwie atrakcyjne opcje do wyboru. 

Woda destylowana do akumulatora

Woda destylowana do akumulatora to prawdziwy sprzymierzeniec kierowcy. Pozwala na uzupełnienie elektrolitów w baterii akumulatora, który nie jest samoobsługowy. 

Odpowiednie znaczniki na obudowie wskazują, ile należy dolać wody, aby akumulator pracował niezawodnie w każdych warunkach. Pamiętaj, że tylko tę wodę możesz zastosować. Utrzymując właściwy poziom elektrolitów, gwarantujesz sobie jazdę samochodem w największych upałach, bez problemów. Zbyt niski ich poziom podwyższa kwasowość, a w konsekwencji zasiarczenie akumulatora, co może doprowadzić do jego kompletnego zepsucia. 

Woda destylowana – jak zrobić ją we własnym domu i użyć do akumulatora? Jeden sposób już znasz. Teraz przedstawiamy kolejny. Zachęcamy, aby kupić specjalny zestaw do destylacji domowej, dzięki któremu przygotujesz wodę taniej, niż kosztuje jedna butelka w sklepie. Jednorazowo wydając ok. 300 zł, masz szansę na bieżąco przygotowywać wodę destylowaną we własnym domu. Dzięki dołączonej do zestawu instrukcji obsługi, na pewno poradzisz sobie z wykorzystaniem urządzenia do produkcji specjalnej wersji wody.  

Gdzie kupić wodę destylowaną?

Gdzie kupić wodę destylowaną, jeżeli nie chcesz lub nie możesz przygotować jej samodzielnie? Butelki wypełnione cieczą znajdziesz w każdym sklepie RTV AGD, w którym sprzedawane są żelazka lub w sklepie motoryzacyjnym z akumulatorami. 

Dostępność wody destylowanej jest bardzo duża, dlatego na pewno nie będzie żadnych problemów z jej zakupem. Cena za litrową butelkę to ok. 4 zł. 

Woda demineralizowana – jak zrobić?

Woda demineralizowana – jak zrobić alternatywę dla wody destylowanej? Wspomnieliśmy wcześniej, że do żelazka możesz użyć także wody demineralizowanej, która jest poddawana wielokrotnej destylacji lub procesowi dejonizacji. Nie ma w niej jonów. Możesz wykorzystać ją m.in. do przygotowania płynu chłodniczego z koncentratu.

Niestety, do przygotowania wody demineralizowanej trzeba użyć specjalistycznej aparatury. Jest ona droga, dlatego nieopłacalna do zastosowania domowego. Taniej wyjdzie zakup butelki z demineralizowaną wodą (ok. 3 zł butelka 1 l) lub samodzielne wykonanie wody destylowanej o podobnych właściwościach. 

Podobne artykuły