Jak zamontować budkę dla jerzyków?

Porady Data publikacji: 24 kwietnia 2021

Jerzyki to ptaki, które prawie całe życie spędzają w locie i trudnią się zjadaniem komarów. Jeden jerzyk potrafi zjeść ich nawet 20 tysięcy na dobę! Dlatego stają się one coraz chętniej zapraszanymi gośćmi do naszych ogrodów, a nawet do centrów miast.

Jerzyki występuję na terenie całej Polski. Jeśli uda nam się je zwabić, by u nas zamieszkały, możemy w ten sposób rozwiązać problem komarów. Aby chciały u nas zamieszkać potrzebują odpowiednich warunków. Najlepszym sposobem jest kupienie budki lęgowej dla jerzyka, która dopasowana jest właśnie do tego gatunku. Jej wymiar jest odpowiedni, a wielkość wejścia zabezpiecza budkę przez zamieszkaniem jej przez inny gatunek.

Gdy już kupimy budkę dla jerzyka ważne jest to, gdzie ją zamontujemy. Jeśli popełnimy błędy, jerzyki niechętnie się do niej sprowadzą.

Gdzie zamontować budkę dla jerzyków

Jednym z kryteriów jest wysokość. Budka lęgowa dla jerzyka zawieszona musi być przynajmniej 5 metrów nad ziemią. Ptaki te spędzają większość czasu podczas wysokich lotów. Dlatego budka dla nich nie może być zbyt nisko.

Również pod budką powinno pozostać sporo miejsca. Jeśli w zasięgu 5 metrów pod budką znajdują się drabiny, anteny telewizyjne, balustrady tarasowe lub inne elementy, wtedy jerzyk może zrobić sobie duża krzywdę. Dlatego trzeba zadbać o odpowiednio bezpieczne miejsca.

Budkę wieszamy na ścianach północnych i wschodnich. Budka dla jerzyka nie powinna być bowiem narażona na działanie silnych promieni słonecznych.

Musi ona również znajdować się w miejscu trudno dostępnym dla drapieżników. Kot lub inne zwierzę umiejące się wspinać, mogłoby wyrządzić krzywdę jerzykom, a nawet je zabić.

Budki lęgowe dla jerzyków najczęściej zrobione są z drewna, które jest surowe. Jest tak dlatego, że w naszej kwestii jest zaimpregnowanie drewna, a następnie nałożenie na niego farby, którą możemy dopasować do koloru naszej elewacji. Dzięki temu budka nie będzie rzucała się w oczy, a jerzyki i tak poradzą sobie z jej odnalezieniem.

Pamiętaj również o tym, że budka taka narażona jest na różne warunki atmosferyczne. Dlatego powinna być przymocowana do elewacji w sposób trwały, zabezpieczający ją przed zerwaniem w trakcie mocnego wiatru. Może również znajdować się w miejscach, które dodatkowo stanowią dla niej ochronę, jak choćby pod dachem.

Podobne artykuły