Torba narzędziowa czy skrzynka na narzędzia – co lepsze?

Porady Data publikacji: 30 grudnia 2018

Jeśli zastanawiasz się nad tym w jaki sposób przechowywać swoje niezbędne narzędzia, które w każdym domu się przydadzą na pewno zastanawiasz się też co będzie lepsze, torba narzędziowa czy skrzynka na narzędzia? Dzisiaj przyjrzymy się temu tematowi i przedstawimy Wam jakie naszym zdaniem obydwa rozwiązania mają zalety oraz wady. Oczywiście poparte jest to naszymi doświadczeniami.

Cena

Zacznijmy od kwestii dla wielu podstawowej czyli ceny. Prawdą jest, że najtańsze skrzynki na narzędzia będą dużo tańsze od jakiejkolwiek torby. Jednak jeśli chcemy kupić skrzynkę lepszej jakości, która dłużej nam wytrzyma choćby z metalowymi klamrami, to cena będzie podobna, a w przypadku marek znanych nawet dużo wyższa. Jeśli zatem masz parę śrubokrętów, które chcesz w sposób zorganizowany schować w szafie i używasz ich sporadycznie, to jak najbardziej godnym polecenia rozwiązaniem będzie kupienie taniej skrzynki na narzędzia. Przede wszystkim nie zapłacimy wiele, a rzadkie użytkowanie sprawi, że jakość wykonania nie będzie aż tak istotna bo i tak na pewno wytrzyma ona długo.

Ceny toreb narzędziowych w marketach zaczynają się od około 50 zł. Najtańszą skrzynkę narzędziową kupimy już za 10 zł więc różnica jest znaczna. Dlatego warto zastanowić się czy jeśli nie używamy narzędzi często to czy warto w ogóle przepłacać.

Jakość wykonania

Gdy mówimy o jakości wykonania to proporcje cenowe już zaczynają prezentować się inaczej. Załóżmy, że będziemy z niej korzystać często lub średnio intensywnie. Ustaliliśmy już bowiem, że w przypadku sporadycznego użytkowania nie warto przepłacać. Jeśli jednak skrzynki lub torby będziemy używać częściej to te najtańsze na pewno szybko nam się popsują. Najbardziej newralgicznym miejscem jest plastikowa klamra i zawiasy od klapy skrzynki. Te części psują się bardzo szybko gdy korzystamy ze skrzynki często, a wtedy nadaje się ona już tylko do wymiany.

W takim przypadku torba będzie dużo wytrzymalsza, a w większości przypadków przeżyje skrzynkę w tej samej cenie. Jeśli szukamy dobrej skrzynki należy zwrócić uwagę właśnie na te dwa elementy, najlepiej aby były metalowe. Ceny takich skrzynek wahają się od ok. 50 zł do 100 zł jeśli chodzi o najtańsze. Warto też sprawdzić aby skrzynka miała dobry uchwyt, gdy włożymy do niej trochę rzeczy waga może sprawić, że uchwyt szybko się zerwie.

Dlatego jeśli chodzi o jakość wykonania torba zdecydowanie wychodzi taniej. Wytrzyma dłużej podczas dość intensywnego użytkowania. Tym bardziej, że nie jest z plastiku, który nie jest odporny na różnego rodzaju upadki, kopnięcia czy przewrócenia. Torba z takimi sytuacjami poradzi sobie dużo lepiej.

Użytkowanie

Przechodzimy do tego co w zasadzie jest najważniejsze. Ostatnio właśnie przeszliśmy z torby na skrzynkę i już Wam tłumaczymy czym była podyktowana nasza decyzja. Wszystko zależy od tego co będziemy robić. Jeśli trzymamy tam tylko śrubokręty aby czasem coś odkręcić czy dokręcić, to tak naprawdę w obu przypadkach będziemy zadowoleni. Gdy jednak chodzi o narzędzia, które z reguły będą brudniejsze to tutaj skrzynka sprawdzi się lepiej.

Skrzynkę dużo łatwiej jest umyć. Wystarczy przetrzeć ją szmatką aby była znów czysta i można położyć ją w domu, piwnicy czy gdziekolwiek. Nie martwiąc się jednocześnie o to, że się zabrudzi czy leży na wilgotnym podłożu. Z torbą problem jest dużo większy. Musimy zawsze uważać na to gdzie ją odkładamy, a chęć przywrócenia jej czystości wiąże się z jej praniem. Dlatego utrzymanie jej w porządku jest dużo trudniejszym zadaniem, które wymaga więcej zaangażowania.

W torbie również dużo trudniej jest się połapać jeśli umieścimy w niej więcej narzędzi. Oczywiście znajdziemy torby o bardzo fajnych mocnych ściankach i prostokątnym kształcie w środku, gdzie ścianki się nie zapadają. Taka torba będzie jednak droższa. W przypadku większości toreb z jakimi mieliśmy do czynienia z zamkiem, ścianki schodzą się. To ogranicza ilość miejsca w środku, a potem trudno jest znaleźć wrzucone do środka rzeczy. Nie raz musieliśmy wyjąć wszystko aby znaleźć to czego potrzebujemy. Łatwiej jest to dobrze zorganizować w skrzynce, która zazwyczaj posiada półeczkę górną, na której możemy położyć mniejsze elementy, a wewnątrz skrzynki większe. Do tego posiadają też organizery na klapie, gdzie można pochować śrubki, nakrętki, podkładki czy inne małe rzeczy, których będziemy potrzebować. Jakość organizacji rzeczy transportowanych zdecydowanie lepsza jest naszym zdaniem w przypadku skrzynki na narzędzia.

Jeśli zdecydujemy się na skrzynkę i wiemy, że w przyszłości będziemy rozbudowywać nasze zaplecze narzędziowe możemy już z góry zdecydować się na jakiś system skrzynek, któregoś z producentów i np. wózek do nich. Nie musimy zaczynać od największej, możemy stopniowo dokupować pojemniki, które są demontowane. Zacząć od mniejszych, a na końcu dokupić kufer z kółkami. Wtedy przewożenie nawet dużej ilości narzędzi będzie wygodne. Trudniej jest w przypadku torby, nie rozbudujemy jej. Możemy wymienić na większą, ale to wiąże się z wydatkiem i straconymi pieniędzmi na poprzednią torbę. Jest za to plus. Mamy wolne ręce gdy torbę powiesimy przez ramię na pasku i zawsze możemy przenieść coś cięższego razem z narzędziami. Za to gdy mamy solidną walizkę można na niej usiąść czy stanąć gdy robimy coś w terenie.

Jeśli jednak decydujemy się na torbę możemy wybrać również model otwarty od góry, który ułatwia organizację narzędzi, ale jednocześnie nie chroni ich przed wypadnięciem czy dostaniem się do środka torby zanieczyszczeń. W środku również znajdziemy różnego rodzaju przegródki, ale naszym zdaniem są one mniej praktyczne niż organizery w skrzynce narzędziowej.

Jak widać, użytkowanie w naszym przypadku zdecydowanie zeszło na stronę skrzynek. Jest to jednak nasze subiektywne odczucie. Pamiętajcie, że mówimy o sytuacji gdy z narzędzi będziemy korzystać częściej niż 2-3 razy do roku. W takim przypadku nie ma nawet co się zastanawiać i lepiej wziąć to co nam się podoba.

Wygląd

Jeśli już jesteśmy przy gustach, to torby naszym zdaniem wyglądają dużo lepiej. Budzą wrażenie profesjonalizmu, dobrej estetyki. Łatwiej się ją nosi ponieważ posiada pasek, ale można również za rękojeść. Jeśli pracujemy u klientów torba będzie fajnym rozwiązaniem. Można tam zawsze schować jakieś druczki paragonów, długopisy czy dokumenty. Jeśli mamy mniej rzeczy można też zastanowić się nad walizką na narzędzia np. aluminiową. Wtedy wszystko w środku jest bezpieczne i łączy ze sobą trochę funkcji torby i skrzynki.

Podsumowując, oba rozwiązania mają swoje zalety czy wady. Można to sprowadzić do prostego założenia. Jeśli chodzi nam o szybkość i małą ilość rzeczy lepsza będzie torba, gdy chcemy dokładności, lepszej organizacji większej ilości narzędzi i materiałów pomocniczych to lepsza będzie skrzynka narzędziowa. Żadna torba nie zastąpi miejsca i układu dobrych zestawów skrzynek narzędziowych.

Podobne artykuły