Włożyła tabletkę od zmywarki do piekarnika. Zobacz dlaczego!

Kuchnia Porady Data publikacji: 2018-02-17 / Aktualizacja: 2022-04-26

Zmywarka do naczyń, to jedno z podstawowych urządzeń, bez których dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia. Stała się na tyle popularna, że znajdziemy ją praktycznie w każdej kuchni. Wraz z nią zagościł w niej zapas tabletek do zmywarki, bez których nie umyjemy w niej naczyń. 

Skutecznie radzą sobie z tłustymi plamami, a nawet przypaleniami. Dlaczego więc nie wykorzystać ich również do innych rzeczy niż tylko mycie naczyń w zmywarce?

Jednym z miejsc w naszej kuchni, które stale boryka się z problemem zaschniętych tłustych plam jest piekarnik. I to właśnie w jego czyszczeniu pomogą nam kapsułki, które zwykle wkładamy do zmywarki. 

Skuteczne czyszczenie piekarnika tabletkami do zmywarki

Piekarnik najlepiej jest myć po każdym użyciu. Wtedy tłuszcz nie zdąży jeszcze zaschnąć, a my z łatwością go usuniemy. Zwykle jednak tak nie robimy. To sprawia, że na jego ściankach osadza się lepki brud. Z czasem zaschnięte zabrudzenia z tłuszczu stają się bardzo ciężkie do usunięcia. 

W tym właśnie pomogą nam tabletki od zmywarki, które doskonale radzą sobie z usuwaniem tłuszczu z naczyń, które myjemy w zmywarce. Dlaczego więc nie wykorzystać ich do czyszczenia piekarnika?

Wystarczy, że do piekarnika włożysz blachę. Powinna być dość głęboka. Do niej włóż tabletkę od zmywarki, a następnie zalej wrzątkiem. Pozostaw zamknięty piekarnik na dwie godziny.

Po upływie tego czasu możesz wyjąć blachę. Zrób to ostrożnie, aby nie wylać wody na podłogę. Możesz zlać ją do zlewozmywaka kuchennego. Nie będzie nam już potrzebna. Przy okazji warto ją umyć, wypłukać i pozostawić do wyschnięcia. Nasze blachy też często pokryte są czarnymi osadami z przypalonego tłuszczu. To dobry moment, aby się ich pozbyć. 

To co nas interesuje w tej chwili najbardziej to piekarnik. Przygotuj ściereczkę kuchenną, a następnie zwilż ją wodą. Przetrzyj wnętrze piekarnika. Parująca woda wraz z rozpuszczoną tabletką do zmywarki sprawią, że usunięcie starych zabrudzeń będzie dużo łatwiejsze. 

Pasta z sody oczyszczonej i octu na trudniejsze zabrudzenia

Jeśli jakiekolwiek zabrudzenia nadal nie chcą się poddać tej metodzie, wtedy przygotuj pastę z sody oczyszczonej i octu. Wystarczy dodać niewielką ilość octu do sody, tak aby powstała gęsta papka. Następnie wyszoruj nią zabrudzenia. Teraz Twój piekarnik powinien lśnić już czystością. 

Podobne artykuły