Włącz to w telefonie — ostrzeże Cię, gdy patrzysz zbyt blisko

Technologie Data publikacji: 15 stycznia 2024

Codziennie spędzamy wiele czasu z ekranem naszego telefonu. Coraz więcej spędzają go również nasze dzieci. Zbyt bliskie patrzenie na ekran może mieć negatywny wpływ na zdrowie oczu. Oprócz zmęczenia, którego objawami jest najczęściej suchość, zaczerwienienie, może też pojawić się ból głowy, a także zakłócenie rytmu dobowego i pogorszona jakość snu.

Ta funkcja w telefonie ostrzega, gdy patrzymy na ekran z małej odległości

Jeśli posiadasz iPhona to w swoim telefonie możesz włączyć funkcję, która będzie ostrzegać Cię, gdy telefon trzymasz zbyt blisko twarzy. Funkcja ta ma chronić nasz wzrok przed zmęczeniem, ale również chronić dzieci przed krótkowzrocznością.

Mierzy ona odległość między oczami a ekranem. W tym celu korzysta z funkcji FaceID, która pozwala odblokować telefon twarzą. Używa więc aparatu do selfie, ale jak zastrzega Apple, nie robi ona zdjęć, ani nie nagrywa wideo.

Jeśli będziemy trzymać ekran zbyt blisko oczu, zostanie nam wyświetlony komunikat na całym ekranie. Dopiero gdy oddalimy telefon, komunikat zniknie i dalej będziemy z niego mogli korzystać.

Jak włączyć funkcję ostrzegania o patrzeniu ze zbyt małej odległości w iOS

  • Przejdź do ustawień telefonu
  • Następnie przejdź do sekcji „Czas przed ekranem”
  • Następnie wejdź w opcję „Odległość od ekranu”
  • Kliknij „Dalej” dwa razy przez ekrany informacyjne. Funkcja zostanie włączona i może zostać wyłączona w tym samym miejscu.

Dlaczego na moim iPhonie nie ma tej funkcji?

Funkcja ta dostępna jest tylko na urządzeniach, które mają kamerę TrueDepth i iOS zaktualizowany do wersji 17. Pierwszym iPhonem, który posiadał tę kamerę, a zarazem funkcję FaceID był iPhone X z 2017 roku.

Podobne artykuły