Wizyty u fryzjera mogą się skończyć udarem i nie ma to nic wspólnego z używaną tam chemią!

Lifestyle Data publikacji: 11 listopada 2017

Jeśli kiedykolwiek myłyście głowę na tej umywalce u fryzjera to wiecie jak bywają one niewygodne. Jak się okazuje jest jednak jeszcze jedna rzecz, która jest dużo bardziej poważna od dyskomfortu. Zanim o tym napisałam trochę poczytałam, bo historia wydała mi się niewiarygodna. Okazuje się jednak, że jest prawdziwa i są przykłady osób, które w ten sposób ucierpiały.

Udar po wizycie u fryzjera

Cała sprawa wydaje nam się dość dziwna, jak można dostać udaru po wizycie u fryzjera? Okazuje się, że wiąże on się z uszkodzeniem naczyń krwionośnych szyi w wyniku gwałtownych ruchów oraz nienaturalnego wygięcia głowy do tyłu, które właśnie serwuje nam fotel do mycia włosów w zakładzie fryzjerskim. Został on zaprojektowany tak by nie sprawiał fryzjerowi niepotrzebnych problemów, ale jednocześnie ktoś zapomniał o samych Klientach.

Aby było ciekawiej neurolodzy z Centre Hospitalier Universitaire Vaudois: Lausanne i Suisse nie dawno zgłosili przypadki niedokrwistości powiązane z wizytą u fryzjera iz wiązane z uciskiem tętnic szyjnych. Pewna kobieta po wizycie u fryzjera zauważyła słabość lewej ręki i lewej nogi przez kilka tygodni. Dopiero później dowiedziała się w czym tak naprawdę tkwi problem. Jak twierdzą specjaliści rozwarstwienie tętnic lub hemodynamiczny kompromis związany z wcześniej istniejącą chorobą naczyń krwionośnych może mieć swoje podłoże właśnie w korzystaniu z tego fotela.

Aby lepiej zrozumieć sytuację musimy poznać jeszcze jedno pojęcie, a jest nim UDAR. W tym celu zapraszam Was do obejrzenia niedługiego filmu przygotowanego przez Stroke Foundation.

Dowiemy się z niego, że nas mózg stanowi jedynie 5% naszego ciała, ale do prawidłowej pracy wymaga aż 20% całej krwi zgromadzonej w naszym organizmie. Miałam dziadka, który przeżył udar. Miał dokładnie takie same objawy jak w przedstawionym wyżej filmie.

Najczęstsze objawy udaru

  • Jednostronna słabość (np. opad jednej powieki, kącika ust, niedowład kończyn)
  • Problemy z mówieniem
  • Pogorszenie wzroku
  • Problemy z poruszaniem się

Niedokrwistość spowodowana uciskiem na naczynia krwionośne i ich uszkodzeniem podczas korzystania z fotela fryzjerskiego może być właśnie przyczyną udaru. Dlatego tak ważne jest by chronić swoją głowę i szyję podczas wizyty do fryzjera i usiąść w jak najbardziej komfortowej pozycji, a gdy fotel nie jest do tego dostosowany nie godzić się na chwilowy dyskomfort tylko zrezygnować z usługi.

Źródło artykułu: https://genuinewell.com/visiting-hairdresser-result-stroke-nothing-chemicals/

Podobne artykuły