Stylowa witryna czy pojemna komoda? Oba meble wyróżniają się uniwersalnością oraz wieloma możliwościami aranżacyjnymi. W artykule przedstawiamy ich cechy charakterystyczne i zalety. Przybliżamy również, na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Przy aranżacji domowej przestrzeni coraz częściej odchodzi się od mebli kupowanych w zestawach. Nowoczesny design zaleca wręcz zabawę różnymi stylami, motywami czy bryłami. Najczęściej wspólnymi mianownikami mebli są: materiał i kolor. Najważniejsze, aby tworzyły one spójną całość, wyglądały interesująco, estetycznie i były praktyczne. W salonie coraz częściej możemy spotkać meble, które kojarzą nam się z innymi pomieszczeniami. Myśląc o witrynie, mamy na myśli aranżację kuchni, jadalni lub sklepu, natomiast komoda to podstawowy element wyposażenia wielu sypialni. Który z tych mebli lepiej sprawdzi się w naszym mieszkaniu?
Witryna to ponadczasowy i uniwersalny mebel, który przede wszystkim kojarzy nam się z wyposażeniem sklepowym. Składa się zazwyczaj z oszklonych frotowych drzwiczek, a także może zawierać zamykane półki o różnej wielkości. Wbrew pozorom witryna prócz tego, że posłuży nam do przechowania wielorakich przedmiotów, to także będzie pełnić funkcje reprezentacyjne. Ten mebel nie tylko wpasowuje się w przestrzeń jadalni, ale również uzupełni różne aranżacje sypialni czy salonu.
Największym atutem witryny są jej przeszklone drzwiczki. Możemy za nimi umieścić przedmioty, które chcemy wyeksponować, a równocześnie ochronić przed osiadaniem kurzu. Oczywiście jej kolejną zaletą jest unikatowy wygląd, który wyróżnia się zwłaszcza w sypialni. Mimo to witryny zazwyczaj królują w nowoczesnych jadalniach i kuchniach.
Przy wyborze witryny należy zwrócić uwagę na szereg cech, takich jak: bryła, surowiec i wykonanie, rodzaj przeszklenia, ilość miejsca do przechowywania, rodzaj uchwytów.
Ten mebel występuje w różnych wielkościach. Jeżeli chcemy go umieścić w pomieszczeniu o niewielkim metrażu, to powinniśmy zdecydować się na mniejszy model, który wizualnie nie zagraci pokoju, będzie współgrać zresztą mebli i stworzy spójność z aranżacją. W przypadku dużych pomieszczeń mamy zdecydowanie więcej możliwości oraz wybór dużych, dostojnych mebli. Dobrze komponują się także dwie mniejsze witryny, które można postawić po obu stronach niskiej komody lub szafki AGD.
Pozostając jeszcze w wątku witryn, warto, abyśmy wyjaśnili, że witryna nie jest tożsama z kredensem – mimo że na tak zwany pierwszy rzut oka oba elementy wyposażenia wyglądają podobnie. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, witryna pełni funkcję reprezentacyjną – eksponuje zamknięte w niej przedmioty niczym w sklepie. Natomiast kredens służy do przechowywania przedmiotów – przeszklenie może stanowić jedynie element frontu drzwi, a nie jego całość.
Meble różnią się także bryłą. Kredens jest niższy i szerszy od witryny oraz zbudowany z dolnej, zamykanej podstawy i górnej nadstawy.
Komoda to również mebel uniwersalny, który pasuje do praktycznie każdego pomieszczenia. W sypialni oraz w garderobie przechowujemy w niej ubrania czy bieliznę. W przestrzeni jadalni w szafkach chowamy zastawę stołową, kubki, przybory kuchenne. W przedpokoju schowamy w niej na przykład czapki, szaliki, rękawiczki czy buty. W pokoju dziecięcym uporządkujemy zabawki i przybory szklone, a w salonie dokumenty czy bibeloty. Dodatkowo komoda może zastąpić także inny mebel – coraz rzadziej kupowaną współcześnie szafkę pod telewizor.
Kolejną zaletą komody jest jej niewielki rozmiar i prosta bryła. Dzięki temu doskonale wpasuje się również w niewielki metraż. W parze z rozmiarem idzie zaskakująco duża pojemność. Natomiast dzięki temu, że komoda to najczęściej mebel w pełni zamknięty, to do przechowywanych przedmiotów nie dostanie się kurz oraz brud.
Komoda tak naprawdę nie musi zawierać szuflad. Może składać się również z: zamykanych szafek, półek otwartych, półek z przeszkleniami, układów mieszanych. Zastanówmy się więc, jakie są nasze potrzeby, na jakim rodzaju przestrzeni do przechowywania rzeczy nam zależy i przede wszystkim, jakie przedmioty będziemy chcieli w niej schować.
Wybierając wysuwane szuflady, zwróćmy uwagę na działanie prowadnic, które powinny pracować z lekkością. Nie bez znaczenia jest także solidność i wielkość uchwytów czy wyposażenie w system cichego domyku – w przypadku modeli bezuchwytowych. Natomiast masywne komody o klasycznej bryle dobrze komponują się z wysokimi nóżkami, które wizualnie wysmuklą całość.
Witryna czy komoda? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim musimy zastanowić się, jakiego rodzaju mebla potrzebujemy, jaką przestrzenią dysponujemy. Komoda sprawdzi się w każdym pokoju, dużo pomieści oraz jest mniejsza. Witryna z kolei świetnie pełni funkcje reprezentacyjne, nadaje charakteru oraz pozwala wyeksponować przechowywane przedmioty. Pamiętajmy o tym, że meble przede wszystkim powinny współgrać z wizją całego mieszkania oraz odzwierciedlać charakter domowników.