Mała łazienka – czy może być stylowa?

Kategoria: Wnętrza
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2021-10-26

Większość osób urządzając łazienkę, kieruje się wyłącznie względami praktycznymi. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń o niewielkim metrażu – te są szczególnie wymagające, zwłaszcza pod względem przechowywania kosmetyków i środków czystości. Łazienka powinna być zawsze urządzona w taki sposób, aby utrzymanie jej w czystości było łatwe dla domowników. Nie oznacza to jednak, że nie może być stylowa! O czym powinieneś pamiętać, urządzając małą łazienkę?

Dobór odpowiednich mebli ma znaczenie

Jedną z najważniejszych rzeczy przy łazience o niewielkim metrażu są dobrze dobrane meble. Osoby posiadające pokaźną kolekcję kosmetyków mogą mieć problem z przechowywaniem ich w taki sposób, aby mieć do nich stały i łatwy dostęp, jeśli nie rozplanują odpowiednio układu mebli w swojej łazience.

Mikro pomieszczenia warto wyposażyć w szafki robione na wymiar – te pozwalają doskonale wykorzystać każdy centymetr pomieszczenia, zapewniając jednocześnie estetyczne jego wykończenie. Na taką opcję powinny uważać jednak osoby mieszkające w budownictwie starego typu. Tego typu pomieszczenia posiadają często nierówno wykończone ściany i podłogi, przez co wyrównanie ich poziomu może okazać się konieczne. Tym samym zwiększą się koszty remontu.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Jak przechowywać rzeczy w niewielkiej łazience?

Przechowując w łazience środki czystości, warto postawić na osobną szafkę i nie przechowywać ich razem z kosmetykami. Nawet niewielka ilość proszku do prania rozsypana na pędzle do makijażu może okazać się drażniąca dla skóry. Środki czystości warto więc trzymać w szafce pod zlewem – ta stanowi absolutny must have w przypadku łazienki o niewielkim metrażu.

Przechowywanie środków czystości na widoku, choć może wydawać się rozwiązaniem praktycznym, w rzeczywistości takie nie jest. Przedmioty stojące na półkach, blatach, czy ziemi, są nie tylko narażone na duży kontakt z wilgocią, ale również bakteriami. Jeśli chcesz zachować optymalny poziom higieny w pomieszczeniu, zawsze przechowuj środku czystości, kosmetyki i akcesoria schowane w szafkach i szufladach.

Prace wykończeniowe – o czym warto pamiętać?

Prace wykończeniowe w przypadku budownictwa starego typu stanowią dla wielu osób nie lada problem. W końcu idące przez pion budynku rury zdecydowanie obniżają poziom estetyki pomieszczenia. Warto w takim momencie postawić na maskownice – te ukrywają nieestetyczne dla oka elementy i pozwalają wykończyć wnętrze w stylowy, przyjemny dla oka sposób.

Pamiętaj jednak, że łazienka to pomieszczenie o zwiększonej wilgotności. Nawet w przypadku dobrej wentylacji nie trudno tutaj o powstawanie wykwitów pleśni, czy grzywa. Warto więc postawić na materiały wodoodporne, zarówno przy pracach wykończeniowych podłogi, jak i ścian. W przypadku malowania ścian warto zdecydować się na farbę dedykowaną do pomieszczeń o podwyższonym poziomie wilgoci.

W przypadku podłogi nie musisz od razu stawiać na płytki. Również panele podłogowe odporne na wilgoć będą stanowiły dobre rozwiązanie. Kluczowy jest jednak odpowiedni ich montaż. Nieodpowiednio przeprowadzony może zaważyć o szczelności i skuteczności właściwości wodoodpornych podłogi.

Kolorystyka w niewielkiej łazience

Kolorystyka w niewielkiej łazience ma ogromne znaczenie dla komfortu domowników. W końcu pomieszczenia o małym metrażu same w sobie mogą działać przytłaczająco na domowników. Warto więc postawić na stonowaną kolorystykę. Doskonałą opcją będzie również położenie dedykowanej do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności tapety o niewielkim wzorze.

Na jakie kolory warto postawić w łazience? Jednym z ponadczasowych odcieni jest z pewnością biel – ta kojarzona jest z czystością i świeżością. Doskonale komponuje się ze wzorami, srebrem i złotem. Jeśli chcesz optycznie powiększyć metraż pomieszczenia, polecamy zastosowanie powietrzni na wysoki połysk i luster.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł okazał się dla Ciebie pomocny. Powodzenia w aranżowaniu wymarzonej łazienki!

Podobne artykuły