Szklane balustrady w domu – wady i zalety

Wnętrza Data publikacji: 2018-07-05

Szklane balustrady do domu, czy warto? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Tego typu balustrady stają się bardzo modne. Nic dziwnego, wyglądają bardzo dostojnie. W wąskich klatkach schodowych nie stanowią bariery dla światła, dlatego lepiej się one rozchodzi pozwalając lepiej doświetlić przestrzeń.

Szklane balustrady

Za tym rozwiązaniem zdecydowanie przemawia nowoczesny wygląd. Trzeba przyznać, że wygląda bardzo elegancko i dodaje przestrzeni pewnej renomy. Wielu osobom wydaje się, że jest to bardzo niebezpieczne rozwiązanie. Jednakże szkło hartowane, do tego liczne mocowania do powierzchni zapewniają, że balustrada tego typu jest bardzo bezpieczna. Oczywiście może dojść do stłuczenia szkła, tak jak w każdym przypadku, jednakże naprawdę trzeba użyć do tego siły. Jednak w tym przypadku bardzo ważna jest jakość montażu i profesjonalizm firmy, dzięki temu szkło będzie posiadało swoją właściwą wytrzymałość.

Co w przypadku takiej balustrady i dzieci? Plusem jest to, że dziecko na pewno przez nią nie przejdzie lub nie wypadnie jak mogłoby być to w przypadku standardowej balustrady z poprzecznymi prętami ze stali nierdzewnej. Tutaj powierzchnia jest jednolita. Jednak w tej sytuacji problematyczne okaże się utrzymanie jej w czystości. Dziecko na pewno nie sięgnie do pochwytu, dlatego schodząc będzie opierać się rączkami o szkło. Każda mama na pewno wie co to oznacza, ciągłe wycieranie. Niestety na tego typu niedogodność mając dziecko musimy się przygotować. Pocieszać może jednak to, że jest to okres przejściowy, a gdy dziecko wyrośnie, my będziemy cieszyć się piękną balustradą.

Na pewno balustrady tego typu nie będą wizualnie tak szybko się starzały jak inne wzory, które mogą wyjść z mody. Ponadczasowa stylistka szkła zachowa świeżość na wiele lat. Różne systemy mocowania również sprzyjają uzyskaniu tego efektu. Zwłaszcza efektownie wyglądają balustrady samonośne ze szkła. Nie mają one żadnych widocznych elementów konstrukcyjnych, dlatego tak naprawdę, nie ma w nim co się zestarzeć. Chociaż wyglądają dość krucho, tak naprawdę są bardzo solidne i również można przy nich stosować poręcze.

Minusem szczególnie posiadania tych balustrad na zewnątrz będzie utrzymanie ich czystości. Niestety aby dobrze wyglądały muszą być czyste. O ile w domu zwykle wystarczy je przetrzeć, to na zewnątrz narażone są na działanie warunków atmosferycznych czy np. rozbijające się o nie owady czy nawet czasami inne zwierzęta. Dlatego warto pamiętać o tym, że będą wymagały od nas większej uwagi.

Szkło do balustrad

Wiele osób zastanawia się czy szkło do balustrad jest odpowiednio wytrzymałe. Chcielibyśmy Was uspokoić, jego wytrzymałość jest naprawdę duża. Są to dwie części szkła hartowanego spojone ze sobą. W środku znajduje się specjalna folia o grubości zwykle do 19 mm. TO sprawia, że szkło to jest trudne do zbicia, a gdy nawet tak się stanie nie powinno się rozpaść, a wklejona forma utrzyma rozbitą taflę w całości, tak by nikomu nic się nie stało.

Wybór w szkle mamy spory. Nie musimy ograniczać się do zwykłego białego czy lekko zielonego szkła. Możemy zastosować szkło matowane, fakturowane wzory czy witraże. Niektórzy również by zmienić ich wygląd naklejają po prostu folię taką samą jak na szyby.

Poproś firmę

Bardzo istotne jest tutaj to by znaleźć doświadczoną firmę, która wykona projekt balustrady oraz zajmie się jej montażem. Tak naprawdę nie powinniśmy robić tego na własną rękę. Przy większych taflach szkła ważne jest to by dokładnie oszacować jego wagę w stosunku do wytrzymałości pozostałych elementów konstrukcyjnych. Dlatego nieoceniona będzie pomoc firmy, która dobrze zna się na rzeczy. Montaż również nie jest prosty i trzeba obeznania z tym materiałem, bo bardzo łatwo jest naprężyć szkło i po prostu zniszczyć drogą szybę.

Ile kosztują szklane balustrady?

Wszystko tak naprawdę zależy od regionu i wykonawcy. Ceny zaczynają się już od 900 zł za mb. Balustrada montowana jest na uchwytach punktowych ze stali nierdzewnej. Szkło podstawowe lekko zielone, szkło białe wymaga zazwyczaj dopłaty. Szkło zawsze jest bezpieczne, hartowane. W tej cenie balustrada jednak nie posiada pochwytu. Jednak nie wiele dopłacając można zastosować pochwyt drewniany lub ze stali nierdzewnej albo aluminium.

Balustrady można stosować również na balkonach czy tarasach zewnętrzny. Często do tego celu stosuje się profil podłogowy. W pierwszej kolejności jest solidnie montowany do podłoża za pomocą kołków montażowych. Można także zastosować dodatkową listwę drenarską aby odprowadzić wodę opadową. Do takiego profilu następnie montowane jest szkło hartowane.

Podobne artykuły