Czy wiesz dlaczego pies chodzi za Tobą do toalety? Odpowiedź jest ciekawa!

Lifestyle Data publikacji: 18 sierpnia 2017

Czy wiesz dlaczego Twój pies chodzi za Tobą do toalety? Odpowiedź na to pytanie jest dość ciekawe. Do tej pory myślałam, że pies po prostu jest tak przywiązany do nas, że nie chce nas odstępować ani na krok.

Może po prostu nie lubi gdy zamykamy się tam i znikamy mu z oczu? Prawda okazuje się jednak inna. Pies chodzi za nami do toalety nie dla tego, że tak bardzo nas kocha, albo dlatego, że jesteśmy jego opiekunem. Powód jest zupełnie inny i pewnie na niego nie wpadliście.

Badacze sprawdzili dlaczego psy zazwyczaj podążają za swoimi właścicielami. Oczywiście fakt ten nie dotyczył wszystkich psów, zawsze znajdziemy zachowania będące odstępstwem od pewnej normy. Jednak analizując zwyczaje psów doszli do wniosku, że wpływ na ich zachowanie ma rasa.

Psy są zwierzętami stadnymi, niektóre rasy odczuwają to bardziej niż inne. Zwierzę takie postrzega swojego właściciela jako lidera stada. Z tego powodu podąża za nim i potrzebuje jego stałego nadzoru. Liczy się z naszym zdaniem, ale też chce być przez nas chronione. W naturze odstąpienie od stada może być śmiertelnie niebezpieczne.

Czy pies kocha człowieka?

Oczywiście zachowanie takie również może być wynikiem miłości psa do człowieka i chęcią bycia u jego boku jako wiernego kompana. Naukowcy przeskanowali mózgi psów urządzeniem MRT i sprawdzili jak zwierzę reaguje na różne bodźce.

Zdecydowanie głos swojego pana pies stawiał na pierwszym miejscu i nie reagował tak samo na inne głosy ludzi lub zwierząt. Również zapach czy bezpośredni kontakt z opiekunem sprawiał mu radość i zupełnie inne doznania niż z innymi ludźmi. Dlatego naukowcy są praktycznie pewni, że pies darzy swojego pana pewnym rodzajem zwierzęcej miłości.

Podobne artykuły