Masz kota? Te rośliny domowe są dla niego trujące

Zwierzęta Data publikacji: 30 października 2023

Rośliny są chyba najczęściej spotykaną ozdobą mieszkań, przez co raczej nikt nie widzi w nich pozornego zagrożenia, które mogą za sobą nieść. Niektóre z nich mogą być szczególnie niebezpieczne w przypadku posiadania kocich towarzyszy. Sprawdź, jakich roślin należy unikać.

Rośliny bezpieczne dla kotów

Są rośliny, które możesz hodować w domu bez żadnych zmartwień o zdrowie i życie mieszkających w nim kotów. Należą do nich m.in.:

  • Paproć królewska — bezpieczna i jednocześnie atrakcyjna dla kotów roślina ze względu na swoje pióropuszowe liście.
  • Mięta — aromatyczna roślina, której zapach może przyciągać uwagę kotów, nie stanowi dla nich zagrożenia i może być używana jako naturalna zabawka.
  • Lawenda — jest rośliną o bardzo przyjemnym i relaksującym zapachu i nie niesie za sobą żadnego zagrożenia.
  • Nasturcja — ma kolorowe kwiaty i atrakcyjne liście, można bezpiecznie sadzić ją w doniczce i hodować w domu bądź w ogrodzie.

Rośliny stanowiące zagrożenie dla kotów

Niektóre popularne gatunki roślin, mogą nieść za sobą poważne zagrożenie dla kotów, są to m.in.:

  • Rododendron — te piękne, kwitnące krzewy zawierają toksyczne substancje, które mogą wywołać wymioty, biegunkę, problemy z oddychaniem, a nawet zaburzenia układu sercowo-naczyniowego.
  • Maka — powszechnie znana jako narcyz, ze względu na zawartość alkaloidów jest toksyczna dla kotów i może powodować u nich problemy z układem pokarmowym, takie jak: wymioty, czy biegunka oraz problemy z oddychaniem.
  • Lilie — to jeden z najbardziej trujących gatunków roślin dla kotów, są niebezpieczne nie tylko w przypadku spożycia, ale nawet w sytuacji samego kontaktu z pyłkiem. Lilie mogą powodować uszkodzenia nerek u kotów, a to może prowadzać się do bardzo poważnych problemów zdrowotnych naszych pupili.
  • Dracena — niektóre odmiany draceny zawierają saponiny, czyli toksyczne substancje mogące prowadzić do wymiotów, biegunki i ogólnych problemów z układem pokarmowym.

Wybór roślin

Wybierając rośliny do domu, w którym mieszkają zwierzęta, należy zwrócić szczególną uwagę, na to, czy nie zawierają one trujących substancji, które mogą zaszkodzić naszym pupilom. Niektóre rośliny, które z pozoru mogłyby wydawać się nieszkodliwe, mogą w rzeczywistości  wyrządzić wielką krzywdę zwierzętom, dlatego zawsze warto zasięgnąć porady przed zakupem.

Podobne artykuły