Pies i fajerwerki – o czym powinien pamiętać każdy właściciel?

Kategoria: Zwierzęta
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-12-28

Już wkrótce przywitamy Nowy Rok. Jednym z elementów Sylwestrowej imprezy jest wystrzeliwanie w niebo sztucznych ogni. Ich podniebne eksplozje są świetną atrakcją dla nas, ale dla naszych pupili mogą być powodem do wielkiego stresu. O czym powinien pamiętać każdy właściciel psa podczas Sylwestra? Podpowiadamy w tym artykule.

Dlaczego psy nie lubią fajerwerków?

Słuch psa może być nawet 10-krotnie ostrzejszy od słuchu człowieka. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2016 roku wydał ulotkę ostrzegającą przed fajerwerkami [źródło]. Dowiadujemy się z niej, iż głośny huk petard może powodować czasowe lub trwałe uszkodzenie słuchu u ludzi oraz zwierząt. Maksymalny poziom emitowanego dźwięku nie powinien przekraczać 120 dB.

Jak wiemy, pies jest dużo bardziej wrażliwy na dźwięk niż człowiek. Sennheiser, wiodący producent słuchawek przygotował infografikę dotyczącą odpowiedzialnego słuchania [źródło]. Dowiadujemy się z niej, że eksplozja petardy może generować dźwięk o natężeniu 160 dB, to więcej od startującego odrzutowca, czy koncertu rockowego!

Zaobserwuj nas na Facebooku

Specjaliści z Zachodniopomorskiego Centrum Słuchu i Mowy Medincus twierdzą, iż większość osób odczuwa w przykry sposób dźwięki bardzo głośne – powyżej 90-100 dB [źródło]. Skoro dla nas to już głośno, to co ma powiedzieć biedny pies, który odczuwa ten dźwięk jeszcze mocniej?

Nic więc dziwnego, iż psy nie lubią fajerwerk. Są one po prostu dla nich zbyt głośne. Wybuchają nagle i powodują stres u zwierzęcia. Pies uznaje je za zagrożenie. Nie wie co ma zrobić i jeśli będzie miał taką możliwość to postara się gdzieś schować lub po prostu nam ucieknie.

Jak chronić psa przed hałasem fajerwerków?

Na noc sylwestrową naszego pupila najlepiej zabrać do domu. Dotyczy to oczywiście psów, które śpią na zewnątrz. W środku hałas zawsze będzie bardziej stłumiony, co nie oznacza, że zwierzę nie będzie nadal odczuwać stresu podczas wybuchów fajerwerków.

Nie zostawiaj go samego, gdy się stresuje. Wiedząc, że jesteś obok będzie czuł się bezpieczniej. Jesteś dla niego najbardziej zaufaną osobą, a w pewnym sensie rodzicem. Możesz więc uspokoić go i dać mu poczucie bezpieczeństwa.

Przenieś się do pomieszczenia najbardziej centralnego w układzie domu. W nim hałas z zewnątrz będzie najbardziej stłumiony. Wnieś do niego legowisko psa i jego zabawki, aby stworzyć dla niego strefę komfortu.

Możesz włączyć telewizor lub muzykę, aby stłumić dźwięk fajerwerków. Może odwrócić uwagę psa od wybuchów. Możesz też przygotować dla niego zabawkę z ulubionymi smakołykami. Dzięki temu pies zajmie się czymś przyjemnym, zamiast nasłuchiwaniem wybuchów.

Musisz jednak uważać. Nie podejmuj działań, które normalnie stosujesz nagradzając psa. Dawanie mu smakołyków z ręki, głaskanie czy przytulanie będzie dla psa niezrozumiałe. Nie możesz tak reagować na strach psa, bo zrozumie on, że jego zachowanie w ten sposób jest przez Ciebie pożądane. Nam zależy jednak na czymś odwrotnym, aby pies do takich dźwięków przywykł i przestał na nie reagować. Dlatego jego reakcja na nie nie może być nagradzana.

Środki uspokajające dla psów

Dostępne są specjalne środki uspokajające dla zwierząt. Pomogą mu przebrnąć przez ten czas, ale nie są one lekarstwem na wszystko. Nadal powinniśmy zadbać o pieska i jego otoczenie. Ich podanie psu powinniśmy natomiast skonsultować z weterynarzem. Dobrać odpowiednią dawką i czas podania do konkretnego pieska.

Podobne artykuły