Czy pies może przebywać na plaży i jak zadbać o niego podczas plażowania?

Zwierzęta Data publikacji: 18 lipca 2022

Nie zawsze podczas wakacji mamy możliwość pozostawienia naszego pupila pod czyjąś opieką. Wówczas wiele osób decyduje się na zabranie czworonoga na wakacje ze sobą. Pozostaje jednak pytanie, czy możemy spędzać z nim czas na plaży i jak zadbać o jego bezpieczeństwo.

Czy pies może przebywać na plaży?

Sprawa nie jest do końca prosta. Na wielu dostępnych plażach istnieje zakaz wprowadzania psów. Za jego złamanie musimy liczyć się z mandatem w wysokości nawet 500 zł. Zakaz ten jest jednak niezgodny z prawem. Informuje o tym portal prawo.pl, który opisuje sprawę Środy Wielkopolskiej. Mieszkańcy tego miasta złożyli skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich. W regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy obowiązywał zakaz wprowadzania psów na plażę.

Ustawa o utrzymaniu porządku w gminach nie daje jednak gminom kompetencji do wprowadzenia takiego zakazu, a ten sam w sobie ogranicza swobodę właściciela i zwierzęcia. Może za to określać warunki na jakich zwierzęta mogą przebywać na plaży, aby nie przeszkadzały innym wypoczywającym i nie stanowiły dla nich zagrożenia.

Mimo możliwości odwołania się w sądzie nie warto ryzykować mandatem w sytuacji, gdy nad polskim morzem znajdziemy plaże, na których psy są mile widziane. W takiej sytuacji warto i tak zadbać o to, aby nie były one uciążliwe dla innych wypoczywających oraz nie stanowiły zagrożenia.

Pamiętaj jednak, że pobyt na plaży może być niebezpieczny również dla samego zwierzęcia. Wysoka temperatura nie jest dla nich bez znaczenia, tym bardziej, iż nie posiadają one mechanizmu pocenia się, który mógłby pomóc ją obniżyć. Gdy jest im zbyt gorąco mocno dyszą. To sygnał, na który warto zwracać uwagę.

W znalezieniu plaż, na których możesz przebywać z psem pomoże Ci mapa https://mapa.popiasku.pl/?idk=64. Znajdziesz tam listę plaż dla psów. Jest ich obecnie 27 i rozciągają się wzdłuż całego wybrzeża. Dlatego bez trudu znajdziesz miejsce na wakacje dla siebie i swojego pupila.

Jak zadbać o psa na plaży?

Pamiętaj, że pobyt na plaży może być stresującym dla psa wydarzeniem. Jeśli nie ma on styczności z gwarem, duża ilością dorosłych i dzieci, wtedy może dostać zbyt wielu bodźców. Jego zachowanie może więc ulec zmianie, a to my odpowiadamy za bezpieczeństwo psa i innych.

Dlatego przebywając z psem na plaży warto znaleźć spokojniejsze miejsce z dala od ludzi, a same zwierzę trzymać na smyczy i w niektórych przypadkach nawet w kagańcu.

Kolejnym niebezpieczeństwem jest słońce, które może doprowadzić do przegrzania zwierzęcia. Powinien mieć więc zapewnione zacienione miejsce. Rolę tą idealnie spełni plażowy namiot, parasol lub naturalna osłona od słońca w postaci krzewów i infrastruktury plażowej.

Powinien mieć zapewniony stały dostęp do czystej wody, którą może pić. Pamiętaj jednak, aby nie podawać mu wody morskiej, jest ona słona i nie nadaje się do spożywania zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta. Możemy również wykopać na plaży dół, w którym pies będzie mógł się położyć. Piasek niżej jest zdecydowanie chłodniejszy.

Pamiętaj też o tym, że piasek na plaży bywa bardzo gorący. Jeśli sama nie możesz po nim przejść gołymi stopami, to również pies będzie miał z tym problem. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne buty na psów, które w takiej sytuacji mogą uratować łapki naszego pupila.

Psy i ludzie inaczej odczuwają ciepło. W przeciwieństwie do nas, pies nie posiada receptorów reagujących na ciepło. Dlatego dopóki nie dojdzie do poparzenia, pies może nawet nie reagować na gorący piasek. Warto mieć to na uwadze.

Prawdopodobnie nasz pies poczuje dyskomfort podczas plażowania dużo szybciej niż my. Dlatego warto zwracać uwagę na jego zachowanie i w razie potrzeby opuścić plażę, a zamiast tego wybrać się na spacer do lasu.

Źródła:

  1. https://podroze.onet.pl/porady/pies-na-plazy-czy-zawsze-mozna-zabrac-ze-soba-pupila-wyjasniamy-watpliwosci/6lvbshp
  2. https://www.prawo.pl/prawo/zakaz-wyprowadzania-psow-na-plazy-sprzeczny-z-prawem,510942.html
  3. https://psy24.pl/psy-jakie-sa,ac103/reakcja-psa-na-cieplo-i-zimno,181

Podobne artykuły