Czy wiesz dlaczego obrączka noszona jest na 4 placu? Zobacz, a być może to Cię zaskoczy!

Lifestyle Data publikacji: 03 grudnia 2017

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego obrączka noszona jest na czwartym palcu u ręki zwanym palcem serdecznym? Istnieje kilka teorii na ten temat. Niektóre mają więcej z nauki inne z romantyzmu. Są one jednak ciekawe bez względu na pochodzenie.

Jeśli spojrzymy w historię głębiej okazuje się, że nie było kiedyś jakiejś zasady co do palca, na którym małżonkowie zakładają sobie obrączki.Można było właściwie nosić go na każdym. Później w starożytnym Rzymie zaczęto nosić go na lewej ręce na palcu serdecznym, z którego wychodziła tak zwana żyła miłości. Żyła amoryczna powinna prowadzić prosto do serca. Co ostatecznie nauka nie potwierdziła, ale ludzie zaczęli kontynuować tę romantyczną tradycję.

W zależności od kraju natomiast obrączkę tradycyjnie nosi się na prawej lub lewej dłoni. Jednak najczęściej nosi się ją na palcu serdecznym. W języku angielskim nazywa się go nawet ring-finger, czyli palcem od pierścienia.

Dlaczego niektóre kraje noszą go na prawej ręce? Mówi się, że dlatego iż prawa ręka jest bardziej dominująca więc symbolizuje jednocześnie siłę zawartego małżeństwa.

Czy zawsze była to obrączka?

W chrześcijaństwie dzwony zaczęły być uświęcane i używane jako część ceremonii ślubnej w XIII wieku więc nie zawsze była to obrączka. Biżuterię uznawano wtedy za nieodpowiednią, dopiero potem zaczęto używać obrączek, które miały być proste. Dzisiaj jednak od tej tradycji już odchodzimy i obrączki ślubne bywają bardzo wymyślne oraz obsadzone drogimi kamieniami.

A dlaczego jest to akurat koło? Koło symbolizuje coś nieskończonego. W starożytnym Egipcie koło było symbolem wieczności. Tylko starożytni Rzymianie potrafili przyznać, że nałożona obrączka jest symbolem własności mężczyzny do żony. Pierwsze obrączki nie były jednak wykonywane nawet ze złota. Często robiono je ze skóry czy kości. Dopiero później zaczęto używać szlachetnych metali by podkreślić wartość.

Podobne artykuły