Zobacz czego Ci nie wolno robić mieszkając w bloku!

Lifestyle Data publikacji: 11 marca 2018 / Aktualizacja: 2020-11-27

„Wolnoć Tomku w swoim domku”? Nie do końca. Mieszkając w bloku tak naprawdę nie wolno nam wielu rzeczy. Wiele z nich jednak robimy na co dzień bez zgody wspólnoty mieszkaniowej. Jesteście ciekawi co to za rzeczy?

1. Posiadanie zwierząt

Gdy jesteśmy właścicielem mieszkania i chcemy mieć psa to idziemy i go kupujemy. Rzadko zdarza nam się pomyśleć, że może nie wolno nam tego robić. Oczywiście wszystko zależy od wspólnoty mieszkaniowej i jej polityki względem trzymania zwierząt w bloku przyjętej głosami swoich członków. Dlatego zanim kupisz zwierzaka dowiedz się czy w ogóle będziesz mogła go trzymać w swoim mieszkaniu.

2. Trzepanie dywanów

Czy wiesz, że według artykułu 75, paragraf 1 Kodeksu Wykroczeń może grozić Ci 500 zł za trzepanie dywanów? Dlatego jeśli przy bloku nie ma odpowiedniego miejsca do tego celu przeznaczonego nie możesz tego robić np. na swoim balkonie.

3. Wyłączanie kaloryferów

To ostatnio głośna sprawa i zapadł z tego co pamiętam nawet wyrok sądu, który mówi o tym, że wspólnota ma prawo zakazać ustawiania kaloryferów na zero. Dzieje się tak dlatego, że jest to ze szkodą dla mieszkańców, którzy muszą dogrzewać mieszkanie osoby, która nie grzeje. Mimo to ma ciepło, ale nie bierze się ono znikąd. Dodatkowo nieogrzewane mieszkanie szybciej niszczeje.

Wspólnoty dzisiaj już nawet zakładają termostaty, które nie zaczynają się od zera i nie ma możliwości zmiany ich na inne. Samodzielna wymiana może być niezgodna z regulaminem wspólnoty i możemy narażać się na karę.

4. Otwieranie okien zimą

To problem podobny do poprzedniego i wszystko zależy od współdzieli. Jeśli wietrzymy kaloryfery powinniśmy przykręcić. Gdy odkręcamy je na pełną moc i jednocześnie otwieramy okna może zostać nałożona na nas kara. Jak widać daleko nam od wolności w naszym własnym mieszkaniu, za które zapłaciliśmy.

6. Palenie na balkonie

Wychodzisz na dymka na balkon? Gdy balkon jest samodzielny, czyli nie jest połączony z innym balkonem np. sąsiada to możemy tam palić gdy prawo spółdzielni tego nie zabrania. Gdy jest to jednak balkon łączowy dotyczą nas przepisy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu.

7. Grill

Macie ochotę na grilla? To spójrzcie na artykuł 82 paragraf 1 Kodeksu Wykroczeń. Korzystanie z grilla na balkonie jest traktowane jako powodowanie zagrożenia pożarowego. Grozi za to areszt, grzywna lub nagana. Dlatego gdy rozpalimy go na balkonie narażamy się na karę.

Często różne rzeczy przeszkadzają wieloletnim mieszkańcom bloków, którzy cenią sobie spokój i odpoczynek. Dlatego wiele młodych ludzi szuka mieszkań w nowych inwestycjach takich jak np. Piasta Park. Licząc na to, że z młodymi lokatorami łatwiej będzie złapać wspólny język.

Źródło artykułu: http://zielonagora.naszemiasto.pl

Podobne artykuły