Wielkanoc czyli wzdęcia i zgaga. Zobacz jak sobie z nimi poradzić!

Zdrowie Data publikacji: 20 kwietnia 2019

Wielkanoc to również niestety problemy ze zgagą i wzdęciami. Nasza dieta staje się z dnia na dzień cięższa. Jemy też więcej niż zwykle spędzając czas razem z rodziną przy stole. Nic więc dziwnego, że nasz układ trawienny ma więcej roboty i nie zawsze skutecznie sobie z tym radzi.

Domowy sposób na wzdęcia

Gdy w naszych jelitach zbierze się zbyt dużo gazów pojawia się problem wzdęć. Jest to spowodowane piciem dużych ilości gazowanych napojów i produktów takich jak rośliny strączkowe, kapusta, razowe produkty czy tłuste mięso. Jak sobie poradzić gdy wzdęcia się pojawią? Przyda się herbata z kopru włoskiego.

Herbaty takie są popularne dla małych dzieci, już nasze babcie stosowały je by pomóc maluszkom na układ trawienny. Jeśli w domu jest małe dziecko być może herbata taka już się w nim znajduje. Jeśli nie to kupicie ją za kilka złotych w aptece czy nawet sklepach z artykułami dla dzieci.

Jeśli nie macie jej w domu można wyskoczyć do apteki albo spróbować zamiennika, którym jest kminek. Być może tę przyprawę macie ją w kuchni. Wystarczy zaparzyć dwie łyżki kminku i wypić.

Domowy sposób na zgagę

Kolejną dolegliwością, która towarzyszy Wielkanocnemu menu jest zgaga. Mamy z nią do czynienia wtedy gdy treść żołądka cofa się do przełyku. Czujemy wtedy nieprzyjemne uczucie pieczenia. Zgaga mylona jest często z zawałem serca, może dlatego po angielsku zgaga to heartburn, czyli dokładnie tłumacząc „palące serce”.

Aby sobie szybko poradzić ze zgagą warto sięgnąć po coś co zobojętni kwasy żołądkowe, a tym samym zneutralizuje uczucie pieczenia. Właściwości takie mają suszone morele, warto je sobie kupić i w przypadku zgagi podjadać.

Kolejną domową metodą na zgagę jest napar ze świeżego imbiru. Dlatego jeśli masz taki w domu możesz obrać go i zaparzyć przez 15 minut, a potem wypić.

Inny często polecany sposób to wypicie szklanki wody z łyżeczką sody oczyszczonej. Ostatecznie możesz wypić też 1/2 szklanki mleka.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły