Co zrobić gdy okaże się, że przy kasie cena produktu jest inna, często wyższa, niż na cenie znajdującej się na sklepowym regale? Warto zapamiętać bo w takiej sytuacji to ty możesz zyskać!
Sklep zobowiązany jest sprzedać produkt po cenie, która widnieje na sklepowym regale. Dlatego jeśli ktoś pomylił się i umieścił tam niewłaściwą cenę, a przy kasie okaże się, że produkt jest droższy, to sklep powinien sprzedać go po cenie widocznej obok produktu. Oczywiście menadżer sklepu może powiedzieć, że nie ma takiego obowiązku lub cena dotyczyła innego produktu, wtedy wystarczy przytoczyć mu ustawę z dnia 9 maja 2014 roku o informowaniu o cenach towarów i usług. Całą ustawę w formacie PDF znajdziecie tutaj, a poniżej przytoczymy zapisy, które w tej sytuacji są istotne.
Art. 4. 1. W miejscu sprzedaży detalicznej i świadczenia usług uwidacznia się cenę oraz cenę jednostkową
towaru (usługi) w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie
cen. W przypadku obniżki ceny uwidacznia się także informację o przyczynie wprowadzenia
obniżki.
Art. 5. W przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar lub usługę
konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru lub usługi po cenie dla niego najkorzystniejszej.
Dlatego jeśli towar ma dwie ceny lub nie ma podanej ceny, ale cena produktu obok mogłaby sprawiać wrażenie, że jego dotyczy to sklep ma obowiązek sprzedać nam ten produkt po cenie korzystniejszej dla nas czyli niższej.
Uważajcie również na sytuacje, w których znajduje się duża promocyjna cena. Nie raz z tym się spotkaliśmy, że przy kasie towar okazywał się droższy. Następnie podczas zgłaszania wątpliwości okazywało się, że małym drukiem dopisany jest zapisek, iż cena jest promocyjna, a promocja zaczyna się np. za trzy dni i są podane daty. Nie dysponujemy stanowiskiem prawnika, ale naszym zdaniem zapis taki spełnia warunki ustawy bo określa bez budzenia wątpliwości, w jakich dniach obowiązuje cena promocyjna, a poza nimi cena regularna. Jest to jednak naszym zdaniem żerowanie na naszej nieuwadze i zachowanie nie prokonsumencie. Często wtedy decydujemy się kupić większą ilość danego produkty, a przy kasie gdy okaże się droższy nie rezygnujemy z tego lub zauważamy to dopiero w domu.