Czym jest slow wedding — jak zorganizować wesele w stylu slow?

Lifestyle Data publikacji: 10 października 2023

Coraz więcej młodych par decyduje się na zerwanie ze schematami, które w branży weselnej funkcjonowały przez dekady. Nie ma co ukrywać, powodem tego też często są możliwości finansowe. Obecnie organizacja wesela to duży wydatek, a część par wolałaby zainwestować oszczędności we własne cztery kąty, niż w zabawkę, która potrwa z poprawinami dwa dni.

Odpowiedzią na takie potrzeby są właśnie tak zwane wesela w stylu slow. Slow weddings charakteryzują się kilkoma cechami:

  1. Mała skala wesela — kameralna ceremonia z wybranymi najbliższymi osobami.
  2. Lokalność — korzystanie z lokalnych produktów i firm, co ogranicza koszty.
  3. Autentyczność — wyrażenie siebie, przez ślub. Nie robienie niczego pod publikę. Dokonywanie wyborów, które nas odzwierciedlają: wybór miejsca, gości, jedzenia, atrakcji.
  4. Minimalizm — wesela w stylu slow są minimalne, bez zbędnych dodatków, które nie dodają wartości ślubowi Skupienie się na tym, co ma największe znaczenie, czyli samym ślubie.
  5. Brak poprawin — przy weselach w stylu slow zazwyczaj nie organizuje się poprawin, a same wesela trwają dość krótko, zwykle do 22 lub 24 godziny.

Czy wymienione tutaj cechy odzwierciedlają twoje podejście do organizacji wesela? Być może slow wedding jest czymś dla Ciebie. Oto kilka zasad, którymi warto się kierować, aby zorganizować udane wesele slow.

Najważniejsze jest to, że nie musicie wcale rezygnować z wesela, jeśli macie ograniczony budżet. W weselu slow chodzi o to, aby zrobić to na luzie. Bez zbędnego napinania się, aby pokazać gościom, że mamy najdroższą suknię, najlepsze auto, którym pojedziemy do ślubu i najpiękniejszą salę weselną.

Chodzi o to, aby zorganizować wesele zgodnie ze swoimi marzeniami, duszą, przekonaniami. Nie rezygnować z niego, ale też nie przejmować się o tym, co powiedzą inni. Zaprosić najbliższe osoby i wspólnie cieszyć się z nowego etapu w życiu, którym jest zawarcie małżeństwa. Bo to jest przecież najważniejsze, a reszta to tylko otoczka.

Wybierz odpowiednie miejsce w stylu slow

Drogie hotele, sale bankietowe — to nie pasuje do wesela w stylu slow. Tym bardziej że zależy nam też na oszczędności. Świętym miejscem do organizacji wesela w tym stylu będzie gospoda, lokalne gospodarstwo agroturystyczne, a nawet skansen.

Jeśli kochacie bliskość z naturą, to może to być również ślub w plenerze. Nie można zaprzeczyć, że mają one swój niesamowity niepowtarzalny charakter. Podczas ładnej pogody nie potrzebujemy niczego, a w chłodniejsze pory roku przydatne będą namioty.

Wybierz odpowiednie menu

Rozejrzyj się po okolicy, po targach, lokalnych producentach i dostawcach. Skorzystaj z ofert małych lokalnych biznesów i osób prywatnych, które pieką przepyszne ciasta, torty. Robią doskonałe sałatki. Może pomogą Ci bliscy, rodzina, świadkowie?

Postawcie na potrawy, które lubicie sami. Pierogi? Dlaczego nie. A może naleśniki? To zależy tylko od Was. To Wasz czas i wasze gusta.

Wybierz muzykę, jaką lubisz

Orkiestra, dj a może własna playlista? Może gitarzysta, który będzie śpiewał solo, albo grajek z akordeonem? Może wolicie muzykę elektroniczną? To od Was zależy wszystko. Jeśli nie lubicie tańczyć, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby tańców w ogóle nie było. Muzyka może być tylko umilającym czas akcentem do rozmów z przyjaciółmi i rodziną oraz wspólnej fety.

Nie musisz słuchać muzyki, której nie lubisz tylko po to, aby wujkowie mogli pośpiewać do swoich ulubionych piosenek. To Twój czas i Twoje miejsce.

Wrzuć na luz

Główną ideą wesela w stylu slow jest to, aby móc wrzucić na luz. Nie przejmować się tak bardzo wszystkimi aspektami, które związane są z organizacją wesel. Postawić na proste rozwiązania, dzięki którym wesele będzie tańsze, ale też mniej absorbujące.

Organizacja wesela to zwykle powód do wielu różnych zmartwień, ale dlaczego w tak ważny dzień, mamy chodzić cali zestresowani, czy wszystko na pewno uda się tak, jak sobie to założyliśmy. Wszystko będzie dobrze, cieszcie się chwilą. Korzystajcie z tego dnia.

Mniej znaczy więcej

Bukiet kwiatów polnych zamiast drogich bukietów z kwiaciarni. Minimalistyczne dekoracja, zamiast tysiąca ledowych lamp. Nie wszystko musi świecić i błyszczeć, aby wyglądać pięknie. Chodzi o nastrój, o odpowiednie miejsce, które stworzy magiczną atmosferę, której też elementem są ludzie.

Natura zawsze pięknie się prezentuje, dlatego wiele osób organizując wesele w stylu slow, decyduje się właśnie na organizacje w plenerze lub miejscach związanych ze wsią, sielską atmosferą, w kontakcie z naturą.

Dodatki, dekoracje, wszystko jest wokół nas. Wystarczy po to sięgnąć. Nie musimy wydawać fortuny, aby wesele wyglądało pięknie i to nie tylko na zdjęciach.

Czy slow wedding jest dla mnie?

Musicie odpowiedzieć sobie na to pytanie. Może ono w pierwszym momencie wzbudzić trochę kontrowersji, zwłaszcza rodziców. Doskonale wiemy o tym, że chcą oni mieć wpływ na wesele, zwłaszcza gdy się dokładają.

Jednak wesele w stylu slow będzie tańsze. Możecie więc zorganizować je całkowicie samodzielnie, bez pomocy finansowej. Wtedy wszystkie decyzje będą zależeć od Was. Wszyscy natomiast z czasem zrozumieją, że to był dobry pomysł, a przyjęcie wyszło znakomicie. Bo zazwyczaj goście są zachwyceni. Jest to coś innego, coś nowego.

Musicie się więc zastanowić, czy slow wedding do Was przemawia i czy to jest właśnie to, czego chcecie. Pamiętajcie, to Wasze wesele i ma być takie, jakiego pragniecie i o jakim marzycie. Porozmawiajcie o tym, stwórzcie wspólną wizję i zróbcie to na swoich warunkach.

Podobne artykuły