Czy warto kupić mieszkanie w bloku z wielkiej płyty? Ile jeszcze on wytrzyma?

Wnętrza Data publikacji: 03 lipca 2017 / Aktualizacja: 2020-11-27

Alternatywą dla mieszkań developerskich są mieszkania z rynku wtórnego, które najczęściej znajdują się w blokach z wielkiej płyty budowanych jeszcze w okresie PRL-u.

Pytanie brzmi, jak długo one jeszcze wytrzymają, czy warto w nich jeszcze kupić mieszkanie i czy będzie ono na przysłowiowe „całe życie”. Kupując mieszkanie warto mieć też na uwadze to co zostawimy dla naszych spadkobierców.

Co ciekawe gdy budowano bloki z wielkiej płyty myślano w perspektywie 50 najbliższych lat i tyle te mieszkania miały wytrzymać. W wielu przypadkach ten czas już minął, a bloki nadal stoją. Ich przydatność w długim terminie do użytku spędzała jednak sen z powiek jej mieszkańcom i sprawą zajęło się Ministerstwo Transportu i Budownictwa sprawdzając ich wytrwałość.

Z przeprowadzonych badań wynika, że budynki te jeszcze wytrzymają kolejne 100 lat użytkowania. Dlatego jest jeszcze bardzo duża szansa, że następne pokolenie będzie jeszcze w nim mieszkać. Kupując mieszkanie w bloku z wielkiej płyty warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, a na pewno na elewację zewnętrzną.

Bloki z wielkiej płyty charakteryzują się bardzo słabą izolacją cieplną. Dlatego wiele z nich już dzisiaj zostało docieplonych lub wkrótce będzie. Powoduje to wiele niedogodności w ich użytkowaniu bo na łączeniach płyt lubi pojawiać się pleśń. Pamiętaj też, że budynki te są bardzo trudne do modernizacji z tego względu, że większość ścian nosi funkcję ścian nośnych budynku. Dlatego nie można ich przestawić, a nawet wstawienie drzwi w innym miejscu może okazać się problemem. Wybierając mieszkanie warto też kierować się rokiem budowy i zdecydowanie bardziej polecamy budynki z końca lat 70-tych. Są one dużo szczelniejsze i wykonane z lepszych materiałów.

Co ciekawe mieszkania developerskie w nowym budownictwie często są bardzo podobne cenowo lub tańsze. Dlaczego tak jest? Są one obstawione często w gorszych lokalizacjach, bloki z wielkiej płyty to nadal centrum miasta, dlatego ich cena jest wyższa lub podobna do nowego mieszkania. Decydując się na to zyskujemy dobrą lokalizację, ale mniejszy komfort mieszkania. Bezsprzecznie części wspólne w nowym budownictwie są lepiej wykonane i bardziej estetyczne.

Jeśli szukacie nowoczesności, świetnym pomysłem mogą być mieszkania w inwestycjach jak Piasta Park w Krakowie. Przestronne apartamenty lub kawalerki, wszystko w otoczeniu zieleni.

Podobne artykuły