Lampy wiszące nad stołem – jak wybrać i zaaranżować lampy do jadalni?

Wnętrza Data publikacji: 01 lipca 2021

Oświetlenie stanowi jeden z najważniejszych elementów wykończenia, w znacznym stopniu decydującym o ogólnym odbiorze aranżacji. W każdym z pomieszczeń pełni inne funkcje, będąc zarówno elementem dekoracji, funkcjonalnym wyposażeniem, jak i twórcą nastroju. W przypadku kuchni i jadalni ciekawym rozwiązaniem są lampy wiszące nad stołem, który odgrywa rolę głównego punktu pomieszczenia. Czym kierować się w wyborze tego typu oświetlenia i jak wkomponować go w całość? Podpowiadamy!

Lampa wisząca – przeznaczenie i funkcjonalność

Zanim przystąpimy do wyboru konkretnego modelu lampy wiszącej, należy zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju oświetlenia potrzebujemy. Pod uwagę warto wziąć takie aspekty, jak rodzaj i wielkość pomieszczenia, w którym lampa ma się znajdować, oraz metraż stołu, który będzie ona oświetlać. Ważnymi elementami jest także styl, w jakim urządzone jest wnętrze, wysokość sufitu, a w końcu własne preferencje i gusta. Na rynku dostępne są lampy wiszące w wielu odsłonach, zarówno w kontekście designu, jak i możliwych funkcji. Dobrze jest także zastanowić się nad tym, czy potrzebujemy światła o ciepłym, czy chodnym odcieniu. Światło wpadające w ciepłe barwy nada wnętrzu przytulnego, kameralnego klimatu, dlatego najczęściej stosuje się je w jadalni. Chłodne barwy natomiast umożliwiają komfortowe przygotowywanie posiłków, wobec czego stosowane jest przede wszystkim jako światło do stołów w kuchni lub nad wyspy kuchenne. Rozwiązaniem pośrednim są modele z funkcją ściemniania, które dają możliwość dostosowywania koloru i natężenie wiązki światła w zależności od aktualnych potrzeb. 

Lampa wisząca nad stół – dobór odpowiednich parametrów technicznych

Parametry techniczne, wspomniane wcześniej, mają kolosalne znaczenie dla wyboru odpowiedniego oświetlenia nad stół. W przypadku pomieszczeń takich jak kuchnia czy jadalnia dobrym rozwiązaniem są lampy wiszące ze skoncentrowanym strumieniem o większej mocy. Świetnym rozwiązaniem jest również wybór kilku lamp zamontowanych obok siebie, zamiast jednej umieszczonej centralnie nad stołem. Wówczas oświetlenie samo w sobie stanowi ważny element aranżacji i dekoracji danego wnętrza. Warto rozważyć tę opcję w przypadku dużych stołów, kiedy jedna lampa może po prostu nie wystarczyć, co skutkuje nierównomiernym oświetleniem jadalni. Niezwykle istotną kwestią jest wysokość lampy wiszącej nad stołem od sufitu. Źle zawieszona potrafi bowiem wprowadzać mocny dyskomfort, rażąc i przeszkadzając osobom zgromadzonym przy stole. W przypadku standardowych mebli, przeznaczonych dla czterech do sześciu osób za optymalną wysokość przyjmuje się 60 – 70 cm nad stołem.

Kompozycja wnętrza a dobór odpowiedniej lampy wiszącej

Ostatnim, lecz nie mniej istotnym krokiem w wyborze idealnego oświetlenia tego typu jest design i dopasowanie modelu do aranżacji wnętrza w taki sposób, aby tworzyło ono spójną kompozycję. W przypadku współcześnie urządzonych wnętrz najlepiej sprawdzą się modele oszczędne w formie, co wcale nie znaczy, że nudne lampy wiszące nowoczesne, które ze względu na proste kształty i stonowane kolory idealnie wpiszą się w aranżację wnętrz minimalistycznych, oraz skandynawskich. Do kuchni i jadalni utrzymanych w bardziej tradycyjnym tonie najlepiej sprawdzą się klasyczne modele i kształty, z kolei w przypadku mocno stylizowanych wnętrz, warto zastanowić się nad dopasowanymi do reszty wnętrza lampami industrialnymi-loftowymi, czy też kryształowymi żyrandolami.

Artykuł powstał we współpracy z multilampy.pl

Podobne artykuły