Używanie smartfona podczas jazdy na rowerze = mandat!

Bez kategorii Lifestyle Data publikacji: 21 czerwca 2019 / Aktualizacja: 2022-03-28

Za używanie telefonu podczas jazdy na rowerze grozi mandat. Nie wolno tego robić bo jest to sytuacja, która zagraża życiu i zdrowiu. Tak samo jak kierowca samochodu nie może podczas prowadzeniu pojazdu rozmawiać przez telefon trzymając go przy uchu, tak samo nie powinien robić tego rowerzysta.

Mandat za używanie telefonu podczas jazdy na rowerze

Korzystanie z telefonu podczas jazdy na rowerze wpływa na naszą koncentrację i obserwację otoczenia. Jeśli w takiej sytuacji spotkamy się z samochodem nie tylko wypadek będzie naszą winą, ale z racji mniejszego zabezpieczenia niż kierowca, zapewne my wyjdziemy z niego gorzej. Stwarza to niebezpieczeństwo nie tylko nam, ale też osobom, które korzystają ze ścieżki rowerowej lub chodnika. Jeśli wpadniemy na taką osobę możemy wyrządzić jej duża krzywdę, a gdy będziemy używać wtedy telefonu będzie to naszą winą. Może się to wiązać z przykrymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi.

Nawet jeśli nic się nie stanie ale sytuację tę wypatrzy patrol może nam wlepić mandat w wysokości 200 zł za korzystanie z telefonu wymagającego trzymania go przy uchu. Dozwolone jest rozmawianie przez telefon gdy mamy zestaw słuchawkowy.

Pamiętaj, że za jazdę „bez trzymanki” grozi nam mandat w wysokości 50 zł. Rowerzyści czasami tak robią gdy chcą skorzystać z telefonu i puszczają wtedy kierownicę obydwoma rękoma jednocześnie kontynuując jazdę.

Czy można legalnie korzystać z telefonu podczas jazdy?

Najlepiej jest się zatrzymać jeśli chcemy obsłużyć telefon, albo skorzystać z zestawu słuchawkowego, który pozwoli nam odebrać połączenie. Jeśli jednak mamy zestaw uchwytowy do zamontowania telefonu na kierownicy to możemy z niego skorzystać. Według przepisów mandat dostaniemy tylko za telefon trzymany w ręku. Ale pamiętaj też o tym, że mandat możesz dostać też za samo stworzenie zagrożenia. Dlatego dla bezpieczeństwa własnego i innych lepiej nie używać telefonu podczas jazdy.

Dlatego zamiast patrzeć na przepisy i zastanawiać się czy wolno nam użyć telefonu czy nie, lepiej zatrzymać się. Zejść ze ścieżki rowerowej na chodnik lub pobocze jeśli jedziemy ulicą. Skorzystać z telefonu, przeprowadzić rozmowę bądź sprawdzić coś lub ustawić nawigację jeśli z nią podróżujemy. Dopiero po tym wznowić jazdę. Dbajcie o swoje zdrowie i bezpieczeństwo!

Podobne artykuły