Używanie klimatyzacji w niewłaściwy sposób może prowadzić do porażenia nerwu twarzowego

Zdrowie Data publikacji: 05 lipca 2021

Siódmym nerwem, jaki znajduje się w ludzkiej czaszce, jest nerw twarzowy. Jest to bardzo ważny element ludzkiego organizmu, który może ulec uszkodzeniu. Najczęściej dotyka go porażenie, które objawia się zaburzeniami ruchów mięśni twarzy. Przyczyn, poprzez które powstaje to schorzenie, jest bardzo wiele, dlatego powinniśmy być szczególnie ostrożni, głównie w okresie letnim. Wtedy bowiem najczęściej występującym powodem uszkodzenia tego nerwu są gwałtowne zmiany temperatury – zazwyczaj dotyczą wsiadania w upale do silnie schłodzonego samochodu.

Czym jest nerw twarzowy – charakterystyka

Nerw twarzowy należy do obwodowego układy nerwowego. Jego cechą charakterystyczną jest fakt, iż zawiera najwięcej włókien czuciowych, ruchowych i przywspółczulnych pośród nerwów, jakie posiada człowiek w całym swoim organizmie. Potocznie nazywa się go nerwem mieszanym, ponieważ znajdujące się w nim włókna pozwalają na wykorzystywanie w różnych sytuacjach – jedne odpowiadają za ruch, inne za smak, czego przykładem są włókna znajdujące się na języku.

Porażenie tego wyjątkowego nerwu jest jednym ze schorzeń, które najczęściej występuje. Nie jest to przyjemna sytuacja, bowiem stan ten może prowadzić do zaburzeń podstawowych czynności, do których człowiek przyzwyczajony jest i wykonuje je każdego dnia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów tego schorzenia, warto natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Najczęstsze przyczyny porażenia nerwu twarzowego

Przyczyn porażenia nerwu twarzowego jest wiele, jednak najczęstszą z nich jest czynnik pogodowy związany ze zbyt wysoką amplitudą temperatur. Dochodzi do niej głównie latem, kiedy klimatyzacja w samochodzie włączona jest na cały regulator, a na zewnątrz jest bardzo ciepło. Jazda z otwartym oknem również bywa niebezpieczna, ponieważ silny strumień wiatru, nawet w bardzo upalny dzień, może mieć opłakane skutki. Przyczyną porażenia nerwu twarzowego mogą być także spacery z mokrymi, a nawet tylko wilgotnymi włosami po kąpieli w morzu, w basenie czy po myciu głowy.

Powyższe wymienione przyczyny należą do tych ściśle związanych z pogodą. Jednak porażenie nerwu twarzowego może wystąpić również, kiedy do czynnika pogodowego dochodzą takie sytuacje, jak zmiany zapalne lub uciskowe w nerwowym układzie ośrodkowym, infekcje dróg oddechowych czy uszkodzenie w wyniku urazu. Do porażenia nerwu twarzowego może dojść także w przypadku zapadnięcia na boreliozę, chorobę wywoływaną przez kleszcze. 

Jakie objawy niesie ze sobą porażenie nerwu twarzowego?

Jeśli już znajdziemy się w sytuacji, w której silnie działająca klimatyzacja wraz z dodatkowym czynnikiem doprowadzą do porażenia nerwu twarzowego, możemy spodziewać się wielu różnorodnych objawów. Jednym z nich jest opadanie kącika ust, co jednocześnie uniemożliwia gwizdanie, jak i szczerzeniu zębów w uśmiechu. Człowiek dotknięty tym schorzeniem musi liczyć się z problemami z gromadzeniem pokarmu pomiędzy policzkiem a dziąsłami. Niedomykalność prawego oka, a co za tym idzie – nawracające stany zapalne oraz przewlekła suchość to kolejne objawy.

Dolegliwości, które towarzyszą porażeniu nerwu twarzowego z jednej strony mogą mieć charakter przejściowy, z drugiej zaś mogą być stałe. Wszystko tak naprawdę zależy od przebiegu leczenia, jednak póki co nikt nie jest w stanie precyzyjnie określić, ile trwa zazwyczaj ten problem.

Jak przystąpić do leczenia porażenia nerwu twarzowego?

Najczęściej leczenie porażenia nerwu twarzowego rozpoczyna się od terapii farmakologicznej opartej na sterydach. Dawka sterydu oraz długość trwania leczenia ustala się indywidualnie z pacjentem. Wpływ na nie mają objawy, ich częstotliwość, wiek pacjenta, długość trwania choroby i wiele innych. Poza sterydami, w leczeniu stosuje się często preparaty z witaminami z grupy B. Dobrze dobrana dawka witamin skutecznie wspomoże mięśnie oraz regenerację nerwową. Warto wiedzieć, że jedyną skuteczną metodą farmakologiczną jest terapia, która została ściśle ukierunkowana na przyczynę porażenia nerwu twarzowego.

Wiele osób z pewnością zastanawia się, ile może trwać porażenie nerwu twarzowego i jak długo objawiają się skutki tego schorzenia. Tak naprawdę porażenie to może trwać zarówno kilka tygodni, czy nawet kilka miesięcy. Nierzadko zdarza się także, iż porażenie zostaje z człowiekiem na stałe. Mogą to być pojedyncze objawy, takie jak opadanie kącika ust czy niedomykalność oka. W takiej sytuacji polecane są rehabilitacje, gdyż wciąż może dochodzić do przykurczów mięśni twarzy.

Jakie jeszcze niebezpieczeństwa czają się w klimatyzacji?

Choć klimatyzacja, głównie ta samochodowa, przez wielu z nas uznawana jest za konieczność oraz swego rodzaju zbawienie w upalne dni, kryje się w niej znacznie więcej niebezpieczeństw, niż porażenie nerwu twarzowego. Jeśli nie dbamy o nią należycie, mogą gromadzić się w niej groźne bakterie oraz drobnoustroje. Włączanie klimatyzacji, która nie jest regularnie czyszczona i przywracana do stanu bezpiecznej używalności może prowadzić do zakażeń typu grzybiczego. Bakterie, grzyby, drobnoustroje mogą wywoływać niebezpieczne zapalenie gardła oraz inne schorzenia w drogach oddechowych.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły