Co zrobić w przypadku ataku serca? Od Twojej reakcji zależy Twoje życie!

Zdrowie Data publikacji: 05 marca 2019

Co robić podczas ataku serca? To bardzo ważne bo od tego zależy Twoje życie. Dlatego przeczytaj ten artykuł już teraz. Nigdy bowiem nie wiesz kiedy zawarte w nim informacje będą Ci potrzebne. Możesz w ten sposób uratować życie komuś lub nawet sobie.

Zacznijmy od tego co jest najważniejsze czyli rozpoznaniu, że mamy do czynienia z atakiem serca. Objawy mogą być różne. Wiele osób, które przeżyły zawał podają różne objawy, które ich dotyczyły. Jednak dzięki temu można wyciągnąć ogół wspólnych sygnałów, które mogą pojawić się przy zawale.

Objawy ataku serca

  1. ból w klatce piersiowej
  2. uczucie duszności
  3. silne zmęczenie po prostych czynnościach np. wejście po schodach
  4. zawroty głowy
  5. osłabienie
  6. kołatanie serca
  7. omdlenia
  8. nudności
  9. wymioty
  10. ból brzucha
  11. uczucie niepokoju lub lęku
  12. poty
  13. bladość
  14. przyśpieszone bicie serca

Wiemy już jakie są objawy ataku serca. Gdy tylko je zauważysz u siebie najważniejszą rzeczą jest natychmiastowe wezwanie karetki. Zadzwoń pod numer ratunkowy 112 zacznij od podania miejsca,w którym się znajdujesz, później udziel szerszych informacji jak wiek, podejrzenia co do zawału, imię czy nazwisko. W pierwszej kolejności podaj miejsce, w którym się znajdujesz. Nawet gdy w trakcie zemdlejesz lub nie dasz rady mówić operator numeru ratunkowego od razu będzie wiedział gdzie wysłać karetkę.

Gdy jesteś wśród ludzi możesz zasięgnąć ich pomocy aby to one wezwały karetkę. Warto jest wtedy zaangażować personalnie jakąś osobę aby czułą się odpowiedzialna. Złap ją za rękę, powiedz, że masz atak serca i prosisz aby ta osoba wezwała karetkę. Wtedy na pewno zadzwoni. Niestety gdy rzucamy w tłum hasła „pomocy” komunikat się rozmywa. Wiele osób nie chce się angażować i oddala się. Nie czują personalnej odpowiedzialności „może ktoś inny zadzwoni, czemu akurat ja”.

Następnie wiele osób zaleca by zacząć mocno kaszleć. Kaszel musi być mocny. Przed każdym kaszlnięciem należy wziąć głęboki oddech. Powtarzamy czynność bez przerwy co dwie sekundy powtarzając kaszlnięcie i oddech. Dzięki temu możemy utrzymać krążenie krwi i przywrócić normalny rytm bicia serca.

Udostępnij ten artykuł. Być może to uratuje komuś życie. 

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły