Uważajcie na nowych oszustów. Podejrzane telefony – nie odpowiadajcie nigdy „tak”!

Technologie Data publikacji: 10 lutego 2017

Oszuści wpadli na zupełnie nowy sposób i zaczynają już stosować go w Polsce. Polega on na dzwonieniu do osób, losowo wybieranych przez siebie numerów.

Gdy odbierzemy telefon najczęściej słyszmy w słuchawce pytanie typu „Czy Pani mnie słyszy?”. Wtedy lepiej nie odpowiadać na takie pytanie twierdząco.

Jak to wykorzystują oszuści?

Bardzo prosto, nagrywają nasz głos. Dzięki temu mają ścieżkę dźwiękowa, którą mogą podłożyć pod dowolną rozmowę i tym samym narazić nas na stratę dużych sum pieniędzy. Jeśli sami nie mamy nagrania takiej rozmowy to będziemy naprawdę musieli mocno się postarać aby udowodnić, że to nie my zawarliśmy umowę przez telefon.

Dlatego gdy dostaniecie taki telefon nie stosujcie formy potwierdzającej. Odpowiadajcie wymijająco np. „zależy kto mówi”, „z kim rozmawiam”, „chyba, ale czy Pani mnie również?” itd.

Jak nagrywać rozmowy?

Nagrywanie rozmów w telefonie nie jest takie trudne. Jeśli macie telefon z Androidem wystarczy ściągnąć aplikację ACR, która zrobi wszystko za nas i nagra każdą rozmowę. Najczęściej gdy dzwonią do mnie z ofertami, ja mówię, że rozmowa jest nagrywana i natychmiast się rozłączają. Takie coś również się przydaje bo nie musimy zapisywać jakiś ważnych informacji, które ktoś przekaże nam je telefonicznie. Mamy również dowód w postaci nagrania w przypadku takich oszustów.

Podobne artykuły