Czym jest asystent głosowy? Przegląd najpopularniejszych urządzeń

Technologie Data publikacji: 05 grudnia 2022

Sterowanie całą infrastrukturą SmartHome jeszcze nigdy nie było takie proste. Wystarczy odpowiednia aplikacja mobilna, skonfigurowane urządzenia i już – pozostaje nam jedynie czekać na efekty. Okazuje się jednak, że zarządzanie inteligentnym domem może być jeszcze prostsze. W tym pomoże nam asystent głosowy, który reaguje na nasze komendy głosowe. Jakie modele asystenta głosowego są warte naszej uwagi? Sprawdzamy to.

Czym jest asystent głosowy

Asystent głosowy to technologia, która wcale nie jest innowacyjną nowością. Na rynku już od dobrych kilku lat dostępne są urządzenia sterowane głosem, które zostały zaprojektowane przez wiodących producentów – Apple, Google czy Amazon. Na czym jednak polega praca takiego asystenta?

To system, który sparowany z innymi systemami i urządzeniami w naszym domu może zarządzać ich działaniem na podstawie naszych komend głosowych. Chcemy przyciemnić oświetlenie? A może włączyć ulubiony serial na Netflix? Oczywiście wszystko to możemy zrobić w sposób tradycyjny, jednak każdy z nas doskonale wie, jak wielkim wyzwaniem jest ruszenie się z kanapy po niezwykle ciężkim dniu. Asystent głosowy po naszej komendzie głosowej załatwi to za nas. Asystenci głosowi znacznie usprawniają proces zarządzania inteligentnym domem i zwiększają nasz komfort z przebywania w takim domu. 

Przegląd najciekawszych modeli asystenta głosowego

Asystentów głosowych przybywa z każdym rokiem. Każdy producent nowoczesnego sprzętu stara się zaproponować nowe, nieco ulepszone rozwiązanie, które zapewni nam komfort zarządzania inteligentnym domem. Nie ulega jednak wątpliwości, że największy udział w rynku asystentów głosowych jest podzielony na trzech gigantów – Google, Amazon oraz Apple. Czy charakteryzują się te urządzenia? 

Google Home

Propozycja od Google zachwyca nas skromnym, acz eleganckim designem i niezwykle szeroką funkcjonalnością, a przede wszystkim obsługą naszego ojczystego języka. Za pomocą Google Home jesteśmy w stanie korzystać z całego potencjału dobrze nam znanych aplikacji Google – bez potrzeby wyciągania smartfona. 

Google Nest Hub 2 Gen (Ciemno Szary) świetnie radzi sobie w rozumieniu naszych komend i ich precyzyjnym realizowaniu. Dodatkowo duża liczba urządzeń możliwych do sparowania z inteligentnym asystentem pozwala nam stworzyć wydajny inteligentny dom bez wysiłku.

Amazon Echo Dot 

Gigant już od 2014 roku inwestuje asystentów głosowych, którzy mają ułatwić nam zarządzanie domową infrastrukturą. Na przestrzeni tych kilku lat każdy nowy model był wzbogacany o kolejne funkcjonalności, które dzisiaj prezentują się nadzwyczaj okazale. Elegancki wygląd asystenta pozwoli nam cieszyć się jego widokiem, który oprócz funkcji typowo użytkowej jest także estetyczną ozdobą. Co umie Amazon Echo Show 5 2021 Glacier White? Asystent, który do działania wymaga aplikacji Alexa, zautomatyzuje takie czynności jak odtworzenie muzyki, uruchomienie serwisu streamingowego, poinformuje nas też o pogodzie czy wieściach ze świata. Wada urządzenia? Nie obsługuje języka polskiego.

Apple HomePod

Kolejna propozycja od jednego z najpopularniejszych producentów sprzętu mobilnego na świecie. Apple nie mogło być w tyle i również zaoferowało swoją koncepcję wirtualnego asystenta. Dlaczego warto postawić na ten model? Przede wszystkim niezwykle prosta konfiguracja urządzenia, atrakcyjny wygląd głośnika i doskonałe identyfikowanie naszym komend – nawet w momencie, gdy w naszym domu gra bardzo głośna muzyka. 

Dlaczego warto kupić asystenta głosowego?

Asystent głosowy to wisienka na torcie naszego inteligentnego domu, zorientowanego na automatyzację i ułatwianie wykonywania codziennych czynności. Wprawdzie brak asystenta nie eliminuje potencjału SmartHome, jednak nie zawsze mamy pod ręką smartfona

Asystent głosowy, taki jak Amazon Echo Dot 4 Glacier White, wypełnia tę lukę i maksymalizuje pozytywne doświadczenia związane z zarządzaniem domem wypełnionym automatycznymi rozwiązaniami. 

Podobne artykuły