Uważajcie na nowych oszustów na OLX. Mają sprytny pomysł by Was oszukać!

Technologie Data publikacji: 06 października 2017

Serwis niebezpiecznik.pl poinformował o nowym typie oszustw, tym razem wykorzystywany jest portal z ogłoszeniami OLX. Skala jest bardzo duża bo korzysta z niego bardzo wiele osób.

Na czym polega oszustwo?

Wchodzimy na OLX i znajdujemy rzecz, którą chcemy kupić. Kontaktujemy się więc ze sprzedawcą i ustalamy szczegóły dotyczące wysyłki. Sprzedawca informuje, że nie pokrywa kosztów wysyłki i kuriera musimy opłacić sobie samodzielnie, ale wszystko przygotuje i podeśle nam link.

Następnie dostajemy wiadomość, że kurier jest już zamówiony na nasze dane i zostało nam po prostu opłacić przesyłkę wchodząc w link. Link kieruje do systemu bezpiecznych transakcji online dotpay.pl więc nie wzbudza to wielkich podejrzeń.

Niestety link jest spreparowany, a strona logowania do naszego banku również jest podrobiona. Można zauważyć pewne szczegóły np. w Aliorze nie trzeba podawać całego hasła, a tutaj formularz tego żądał. Nie było też obrazka, który ustawiliśmy w banku do weryfikacji.

Gdybyśmy podali tam swoje dane do logowania do banku to oszust miałby je jak na talerzu. Pozostaje już tylko umiejętnie je wykorzystać. Dlatego zawsze dokładnie sprawdzajcie domenę, pod którą wchodzicie, a najlepiej po prostu nie płacić przez linki, które ktoś nam przesyła.

Podobne artykuły