Uważajcie na SMSy w sprawie zaległości na koncie i blokadzie telefonu

Technologie Data publikacji: 19 lutego 2019

Uważajcie na fałszywe wiadomości dotyczące zaległości na koncie za usługi telekomunikacyjne. Wiadomość przychodzi z kontaktu, który podpisany jest jako „Informacja”. Nie widoczny jest również numer telefonu. Ma to przypominać wiadomość wysłaną od naszego operatora, w rzeczywistości tak nie jest.

W wiadomości informowani jesteśmy o niedużej zaległości na koncie u operatora. Suma ma za zadanie zachęcić nas do natychmiastowej wpłaty, przecież to tylko 1.47 zł i mieć z tego powodu zablokowany numer? Następnie w wiadomości znajduje się link, który prowadzi do fałszywego systemu transakcyjnego. Prawdziwym celem oszustwa jest uzyskanie danych do naszego banku i zrobienie przelewu na konto zewnętrzne najprawdopodobniej założone na „słupa”. Skrócony link prowadzi do strony www.oplata-transakcja.ml. Co ciekawe domena z końcówką .ml jest krajową domeną najwyższego poziomu Mali. Państwo to leży w Afryce Zachodniej. Po jej sprawdzeniu możemy zauważyć, że serwer, na którym znajduje się strona leży na Ukrainie. Ostatni update w bazie Whois przypada na 19.02.2019 r. czyli dzisiaj. Można więc przypuszczać, że jest to zupełnie nowa próba oszustwa, która dzisiaj dopiero ruszyła. Mamy więc szansę ostrzec jak najwięcej osób.

W ten sposób gdy będziemy nieuważni oszust jest w stanie wyczyścić nasze konto nawet w całości. Wszystko zależy od tego jakie limity mamy na koncie założone. Ten sposób oszustwa był już stosowany wielokrotnie, ale dzisiaj po raz pierwszy wiadomość taka trafiła na mój numer. Oznacza to, że nadal trwają próby i wiadomości wysyłane są do kolejnych nadawców. Dlatego lepiej ostrzec swoich bliskich, którzy są mniej obeznani w takich sprawach i mogliby się dać nabrać. Dlatego udostępnijcie ten wpis na swoim Facebooku, im więcej osób się o tym dowie tym mniej da się nabrać i zarobić oszustom.

Podobne artykuły